Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > Działania > Współpraca międzynarodowa > Członkostwo w SNE

Seminaria i Konferencje
Aktualności
Współpraca krajowa
Współpraca międzynarodowa
Członkostwo w FoodDrinkEurope
Członkostwo w SNE
Członkostwo w UNESDA
Publikacje
Członkostwo w SNE

Polska Federacja Producentów Żywności w odpowiedzi na potrzeby firm sektora środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego z początkiem roku 2007 przestąpiła do SNE - Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Żywności Specjalnego Przeznaczenia Żywieniowego (Specialised Nutrition Europe, dawne IDACE).


SNE to organizacja zrzeszająca narodowe federacje reprezentujące poszczególne Państwa członkowskie UE. W chwili obecnej SNE skupia 16 organizacji, jednakże dążeniem SNE jest współpraca z przedstawicielami wszystkich krajów UE.


W ramach PFPŻ powstała specjalna Komisja tematyczna, zajmująca się kwestiami środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, której cele działania są następujące:

  • Reprezentowanie firm produkujących środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego w Polsce oraz na forum Unii Europejskiej m.in. poprzez komunikację stanowisk przemysłu;
  • Konsultowanie i opiniowanie polskich i wspólnotowych aktów prawnych regulujących funkcjonowanie tego segmentu przemysłu żywnościowego;
  • Monitoring zmian w przepisach żywnościowych na poziomie krajowym i Unii Europejskiej;
  • Podniesienie świadomości w zakresie wiedzy na temat środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego m.in. poprzez współpracę z ośrodkami naukowo-badawczymi.

Przystąpienie PFPŻ do SNE/IDACE nastąpiło w ważnym dla przemysłu okresie wejścia w życie dwóch Dyrektyw Unii Europejskiej, które określiły nowe wymagania dla preparatów do żywienia niemowląt – Dyrektywy 2006/141/WE precyzującej wymagania dla preparatów do początkowego i do dalszego żywienia niemowląt (tzw. mleka początkowe i mleka następne) oraz Dyrektywy 2006/125/WE w sprawie żywności uzupełniającej. Dzięki temu jednym z pierwszych działań komisji od czasu jej powstania był udział w konsultacjach społecznych dotyczących nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które wdrażało ww. Dyrektywy do polskich przepisów.

    Członkowie PFPŻ ZP

    Dołącz do nas!
    Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
    Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
    Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
    zamknij