Prostszy jednolity rynek, dzięki któremu przedsiębiorstwa będą wybierać EuropęKomisja Europejska przedstawiła dziś strategię jednolitego rynku mającą na celu stworzenie prostszego, płynniejszego i silniejszego europejskiego rynku wewnętrznego. W strategii określono odważne działania mające na celu ograniczenie istniejących barier dla handlu i inwestycji wewnątrz UE, pomoc MŚP w prowadzeniu działalności i zwiększaniu jej skali oraz zmniejszenie obciążeń dla przedsiębiorstw poprzez wspieranie cyfryzacji. W strategii wzywa się państwa członkowskie do uczynienia rynku UE najlepszym wyborem dla przedsiębiorstw, pracowników i konsumentów.W dzisiejszym świecie, charakteryzującym się niestabilnością gospodarczą i napięciami handlowymi, rynek UE jest główną siłą napędową naszej konkurencyjności. Dzięki unijnemu rynkowi od czasu jego powstania PKB UE wzrósł dodatkowo o co najmniej 3–4 % i powstało 3,6 mln dodatkowych miejsc pracy. Dalszy rozwój jednolitego rynku pozwoliłby na podwojenie już osiągniętych korzyści.
Strategia jednolitego rynku koncentruje się na kilku priorytetach:
Usuwanie barier: uznając potrzebę pracy nad usunięciem wszystkich barier, w strategii skoncentrowano się na usunięciu 10 najbardziej szkodliwych barier zgłaszanych przez przedsiębiorstwa – to tzw. „czarna dziesiątka”: skomplikowane zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej; skomplikowane przepisy UE; brak poczucia współodpowiedzialności ze strony państw członkowskich; ograniczone uznawanie kwalifikacji zawodowych; brak wspólnych standardów; fragmentaryczne przepisy dotyczące opakowań; brak zgodności produktów; restrykcyjne i rozbieżne krajowe przepisy dotyczące usług; uciążliwe przepisy dotyczące delegowania pracowników w sektorach niskiego ryzyka; nieuzasadnione terytorialne ograniczenia dostaw powodujące wysokie ceny dla konsumentów.
Są to bariery, które najbardziej ograniczają swobodny przepływ towarów i usług oraz utrudniają przedsiębiorstwom i obywatelom pełne wykorzystanie jednolitego rynku europejskiego. Zostały one określone na podstawie kompleksowych konsultacji z zainteresowanymi stronami. Ich usunięcie ułatwi swobodny obrót bezpiecznymi produktami i transgraniczne świadczenie usług oraz uprości zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w całej UE.
Nadanie nowej dynamiki europejskiemu sektorowi usług: usługi stanowią największą część gospodarki europejskiej, ale transgraniczny handel usługami znajduje się w stagnacji. Strategia koncentruje się na konkretnych sektorach usług i proponuje: - przedstawienie aktu o usługach budowlanych oraz nowego unijnego aktu o doręczeniach w celu unowocześnienia przepisów zarówno w sektorze budowlanym, jak i w sektorze usług pocztowych i paczek;
- ułatwienie świadczenia usług związanych z przemysłem, takich jak usługi instalacyjne, konserwacyjne i naprawcze;
- wspieranie państw członkowskich w uwalnianiu regulowanych usług biznesowych od zbędnych regulacji.
Wszystkie te działania uzupełnią bieżące inicjatywy w sektorach energii, telekomunikacji, transportu i usług finansowych.
Wspieranie rozwoju i wzrostu MŚP: Aby pomóc MŚP w jak najlepszym wykorzystaniu możliwości zwiększania skali, jakie oferuje jednolity rynek, Komisja wprowadza nową definicję małych spółek o średniej kapitalizacji, rozszerzając na te spółki niektóre korzyści, jakie przysługują MŚP. W strategii proponuje się „identyfikator MŚP”, narzędzie internetowe oferujące prosty sposób weryfikacji statusu MŚP. Ponadto sieć pełnomocników ds. MŚP będzie promować środki wspierające i ułatwiające działalność MŚP w handlu transgranicznym. Te nowe inicjatywy są publikowane wraz z najnowszym sprawozdaniem rocznym na temat europejskich MŚP, w którym przedstawiono spodziewany wzrost wartości dodanej MŚP oraz zatrudnienia.
Uproszczenie obowiązujących przepisów i uczynienie cyfryzacji normą: w ramach zobowiązania Komisji do zmniejszenia obciążeń regulacyjnych i administracyjnych dla przedsiębiorstw Komisja publikuje dziś również czwarty pakiet zbiorczy w sprawie uproszczenia. Środki te obniżą o 400 mln euro roczne koszty administracyjne ponoszone przez przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa będą mogły m.in. składać dokumenty w formie cyfrowej, aby wypełnić obowiązki wynikające z niektórych zharmonizowanych przepisów UE dotyczących produktów oraz dostarczać instrukcje dotyczące produktów w formie cyfrowej, a nie w formie papierowej.
Zwiększenie współodpowiedzialności za jednolity rynek: aby korzyści płynące z jednolitego rynku były bardziej wymierne, ważne jest zwiększenie politycznej współodpowiedzialności za niego przez wszystkie państwa członkowskie. W tym celu państwa członkowskie powinny wyznaczyć przedstawiciela wysokiego szczebla ds. jednolitego rynku („szerpę”), który będzie nadzorował stosowanie unijnych przepisów dotyczących jednolitego rynku. Zachęca się również państwa członkowskie do zapobiegania barierom na jednolitym rynku poprzez ocenę proporcjonalności ich projektów środków krajowych.
Kontekst
Od czasu powstania jednolitego rynku ponad 30 lat temu stał się on potężnym katalizatorem wzrostu, dobrobytu i solidarności w Europie. Europa, licząca 26 mln przedsiębiorstw i 450 mln konsumentów, jest obecnie drugim co do wielkości rynkiem na świecie, którego PKB wynosi 18 bln euro, co stanowi 18 % światowej gospodarki.
Nowa strategia jednolitego rynku jest bezpośrednią odpowiedzią na wniosek Rady Europejskiej, która w kwietniu 2024 r. wezwała Komisję do opracowania horyzontalnej strategii na rzecz jednolitego rynku do czerwca 2025 r. Ministrowie odpowiedzialni za konkurencyjność ponowili ten apel i zwrócili się do Komisji o przedstawienie szczegółowego planu działania z jasnym harmonogramem. Postulaty te znajdują potwierdzenie we wnioskach zawartych w sprawozdaniach Enrica Letty i Maria Draghiego z 2024 r., a także w rocznym sprawozdaniu Komisji z 2025 r. dotyczącym jednolitego rynku i konkurencyjności, w których podkreślono, że stworzenie prawdziwie zintegrowanego jednolitego rynku ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności i odporności Europy.
Więcej informacji
Strategia na rzecz prostszego, płynniejszego i silniejszego jednolitego rynku
pełna lista aktualności
|