Raport NIK: Wpływy z opłaty cukrowej wydawane niezgodnie z przeznaczeniemPFPŻ ZP od początku wyrażała wątpliwości co do mechanizmu i transparentności dystrybucji tych środków. Federacja stoi na stanowisku, że wszelkie opłaty i podatki nakładane na przedsiębiorców powinny być zarządzane w sposób odpowiedzialny i transparentny, a ich wpływ powinien być realnie odczuwalny w obszarach, na które zostały pierwotnie przeznaczone.Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) w raporcie pt. „Realizacja zadań związanych z poborem i wydatkowaniem opłat od środków spożywczych oraz od napojów alkoholowych” wskazuje, że działania organów państwa w zakresie dysponowania środkami z opłaty cukrowej i opłaty od napojów alkoholowych nie były realizowane rzetelnie i prawidłowo. Wpływy z obu źródeł – łącznie ponad 5,2 mld zł w latach 2021-2023 – zasiliły budżet NFZ i w założeniu miały być dodatkowym wsparciem leczenia negatywnych skutków zdrowotnych spożywania napojów słodzonych i alkoholu. W rzeczywistości jednak miały charakter fiskalny i stały się kolejnym źródłem finansowania ogółu świadczeń, a nie konkretnych i celowanych działań zawartych w ustawie o zdrowiu publicznym oraz ustawie o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Co więcej, nie spowodowały realnego wzrostu wydatków na te działania.
PFPŻ ZP od początku wyrażała wątpliwości co do mechanizmu i transparentności dystrybucji tych środków.
Opłata cukrowa została wprowadzona z deklarowanym celem poprawy zdrowia publicznego i finansowania działań profilaktycznych. Tymczasem ustalenia NIK wskazują na poważne naruszenia w zakresie przeznaczenia tych funduszy, co budzi nasze głębokie zaniepokojenie. Uważamy, że środki publiczne, a w szczególności te pochodzące ze specjalnych opłat celowych, powinny być wydatkowane w sposób transparentny i zgodny z pierwotnymi założeniami. Niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie tych funduszy podważa zaufanie przedsiębiorców i społeczeństwa do intencji ustawodawcy oraz efektywności mechanizmów finansowania zadań publicznych.
Raport NIK potwierdza nasze obawy, że intencje związane z poprawą zdrowia publicznego mogą nie być realizowane w sposób właściwy.
PFPŻ ZP stoi na stanowisku, że wszelkie opłaty i podatki nakładane na przedsiębiorców powinny być zarządzane w sposób odpowiedzialny i transparentny, a ich wpływ powinien być realnie odczuwalny w obszarach, na które zostały pierwotnie przeznaczone.
pełna lista aktualności
|