Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spotkanie z MRiT w sprawie pierwszego pakietu uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju, tzw. Omnibus I
W trakcie spotkania wiceprezes, dyrektor generalny PFPŻ ZP Andrzej Gantner przedstawił stanowisko Federacji.

25 marca br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii poświęcone dyskusji nad pierwszym pakietem uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju, tzw. Omnibus I.

Organizatorem spotkania byli Pracodawcy RP.

MRiT reprezentowała Aneta Piątkowska – Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Gospodarki.

 

Dyrektor Piatkowska podkreślała, że spotkanie jest bardzo istotne z punktu widzenia aktualnie trwających prac nad stanowiskiem Rządu Polskiego do następujących propozycji Komisji Europejskiej:

  • Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywy (UE) 2022/2464 i (UE) 2024/1760 w odniesieniu do dat, od których państwa członkowskie mają stosować niektóre wymogi dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i niektóre wymogi w zakresie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (COM(2025) 80) oraz
  • Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywy 2006/43/WE, 2013/34/UE, (UE) 2022/2464 i (UE) 2024/1760 w odniesieniu do niektórych wymogów dotyczących sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i wymogów dotyczących należytej staranności (COM(2025) 81).

Ponadto, MRiT podkreśliło, że do 26 marca br. trwają konsultacje Komisji Europejskiej dot. taksonomii.

Dyrektor Piątkowska podkreślała, że Polska Prezydencja w Radzie UE traktuje temat uproszczeń priorytetowo. MRiT wykazało się pełnym zrozumieniem dotyczącym konieczności szybkiego procedowania. Prezydencja PL jest zdeterminowana, aby w perspektywie maja/czerwca br. osiągnąć to podejście.

 

W trakcie spotkania, Andrzej Gantner przedstawił stanowisko PFPŻ ZP, zwracając w szczególności uwagę na następujące kwestie:

  • Kluczowe pozostaje zminimalizowanie niepewności prawnej dla przedsiębiorstw. Z tego względu branża spożywcza stanowczo podkreśla konieczność szybkiego procedowania i przekazania przedsiębiorcom wiążących standardów i zobowiązań. Kluczowy jest jasny harmonogram – zarówno na poziomie UE, jak i państw członkowskich.
  • Istotne pozostaje przeprowadzenie oceny wpływu elementów wniosku (np. zwolnienie wielu firm z obowiązku raportowania/dostarczania DD), aby móc ocenić niezamierzony wpływ zarówno na przedsiębiorstwa, które pozostaną w zakresie regulacji, jak i te, które będą poza ich zakresem.
  • Kluczowa jest konieczność harmonizacji przepisów w ramach Unii Europejskiej.

PFPŻ ZP zwróciło się ponadto z pytaniem, czy planowane uproszczenia Omnibus mogą objąć również weryfikację rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 (EUDR).

 

Stanowisko PFPŻ ZP w formie pisemnej zostało przekazane do resortu po spotkaniu. 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij