Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konkluzje Rady Europejskiej w sprawie konkurencyjności, europejskiej obronności i europejskiego bezpieczeństwa oraz migracji
20 marca 2025 r. Rada Europejska przyjęła Konkluzje w sprawie konkurencyjności, europejskiej obronności i europejskiego bezpieczeństwa oraz migracji.

W Konkluzjach Rada wzywa do upraszczania oraz zmniejszania obciążeń administracyjnych. Rada Europejska apeluje o podjęcie na wszystkich szczeblach – unijnym, krajowym i regionalnym – wysiłków na rzecz zapewnienia jasnych, prostych, inteligentnych i proinnowacyjnych ram regulacyjnych oraz pilnego radykalnego zmniejszenia obciążeń administracyjnych, regulacyjnych i sprawozdawczych dla przedsiębiorstw i administracji publicznych, bez narażania na szwank przewidywalności, celów polityki, wysokich standardów ani integralności jednolitego rynku.

 

W kontekście procedowanego obecnie pakietu uproszczeń Omnibus, Rada Europejska:

  • wzywa współprawodawców do czynienia postępów w pracach nad zbiorczymi pakietami uproszczeń przedstawionymi 26 lutego 2025 r., w trybie priorytetowym i z zachowaniem wysokiego poziomu ambicji, z myślą o ich jak najszybszym sfinalizowaniu w 2025 r.;
  • apeluje do współprawodawców, by niezwłocznie, a najpóźniej do czerwca 2025 r., przyjęli wniosek w sprawie mechanizmu tymczasowych odroczeń dotyczącego sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz ich należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju;
  • apeluje do Komisji, by szybko przedstawiła kolejne inicjatywy uproszczeniowe, w tym dotyczące dekarbonizacji przemysłu oraz bezpieczeństwa i obrony.

W rezultacie Rada wyraźnie wezwała do przyjęcia mechanizmu „stop-the-clock” najpóźniej do czerwca 2025 r.

Zgodnie z podejściem przewidzianym w mechanizmie „zatrzymania zegara”: Firmy podlegające już CSRD i artykułowi 8 taksonomii będą nadal raportować zgodnie z planem. Firmy, które pierwotnie dopiero miały rozpocząć raportowanie, będą miały swoje obowiązki odroczone o dwa lata. W tym okresie ustawodawcy mają na celu ponowne zdefiniowanie progów i usprawnienie zakresu we wszystkich trzech przepisach.

Jeśli zostanie przyjęty, oznacza to, że CSRD, artykuł 8 taksonomii i CSDDD będą miały zastosowanie z zaktualizowanymi wymogami począwszy od roku fiskalnego 2027, a raportowanie nastąpi w 2028 r.

 

Dalsze kroki:

  • Parlament Europejski zagłosuje nad wnioskiem o pilne rozpatrzenie 1 kwietnia 2025 r.
  • ostateczna decyzja w sprawie „zatrzymania zegara” może zostać podjęta do maja-czerwca br. 

Jako PFPŻ ZP wskazujemy, że kluczowe pozostaje zminimalizowanie niepewności prawnej dla przedsiębiorstw. Z tego względu jako branża, stanowczo podkreślamy konieczność szybkiego procedowania i przekazania przedsiębiorcom wiążących standardów i zobowiązań. Kluczowy jest jasny harmonogram – zarówno na poziomie UE, jak i państw członkowskich. Poziom chaosu i niepewności regulacyjnych (CSRD, CS3D, ale też EUDR) nie sprzyja budowaniu dobrego nastawienia biznesu do zrównoważonego rozwoju i realizowania długofalowych strategii w tym zakresie.  W związku z tym wnioskujemy, aby procedowanie zmian w przepisach Omnibus odbywało się w ramach przyspieszonej procedury tzw. szybkiej ścieżki (fast-track procedure).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij