Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rząd powołał Międzyresortowy Zespół ds. Przeciwdziałania Szarej Strefie
W Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Szarej Strefie.

Rząd przygotuje strategię walki z szarą strefą powołując zespół, który ją opracuje.

Do zadań Zespołu należy:
1) przygotowanie projektu strategii i planu działania dla administracji rządowej mających na celu przeciwdziałanie takiej aktywności gospodarczej, która jest, w szczególności dla celów nakładania danin publicznych lub korzystania ze środków publicznych, celowo lub nieumyślnie, ukrywana przed pomiarem, zwanej dalej „szarą strefą”;
2) monitorowanie działań wynikających z realizacji strategii oraz planu działania, o których mowa w pkt 1;
3) wypracowanie metodyki szacowania szarej strefy;
4) opracowanie rekomendacji dotyczących działań mających na celu przeciwdziałanie szarej strefie, w tym zawierających propozycje zmian prawnych;
5) monitorowanie realizacji opracowanych przez Zespół rekomendacji dotyczących działań mających na celu przeciw-działanie szarej strefie;
6) przegląd rozwiązań wdrożonych przez inne państwa mających na celu przeciwdziałanie szarej strefie i analiza możliwości adaptacji tych rozwiązań do warunków polskich.

Przewodniczącym zespołu zostanie sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, wyznaczony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę powołania Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Szarej Strefie. Uważamy, że jest to krok w dobrym kierunku, mający na celu ograniczenie negatywnych skutków funkcjonowania szarej strefy w polskiej gospodarce.

Szara strefa stanowi poważne zagrożenie dla uczciwej konkurencji, budżetu państwa oraz bezpieczeństwa konsumentów. Działa na szkodę legalnie funkcjonujących przedsiębiorstw, które ponoszą koszty związane z przestrzeganiem przepisów prawa, opłacaniem podatków i składek. Przedsiębiorcy działający w szarej strefie, unikając tych obciążeń, uzyskują nieuczciwą przewagę konkurencyjną, co prowadzi do zaburzenia równowagi rynkowej.

Ponadto, brak kontroli nad działalnością prowadzoną w szarej strefie stwarza zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. W szczególności dotyczy to branży spożywczej, gdzie nielegalna produkcja i dystrybucja żywności mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Inspekcja sanitarna nie ma możliwości kontrolowania podmiotów, które nie zgłosiły swojej działalności, co utrudnia zapewnienie odpowiednich standardów sanitarnych.

PFPŻ ZP wyraża nadzieję, że działania Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Szarej Strefie przyniosą wymierne efekty i przyczynią się do ograniczenia skali tego zjawiska. Jesteśmy gotowi do współpracy z Zespołem w celu wypracowania skutecznych rozwiązań, które pozwolą na stworzenie bardziej uczciwego i bezpiecznego rynku dla wszystkich uczestników.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij