Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Stanowisko ośmiu organizacji dotyczące celu recyklingu dla kartonów do płynnej żywności
Osiem organizacji reprezentujących przedsiębiorców, dla których opakowania wielomateriałowe, w tym kartony do płynnej żywności, są ważnym elementem prowadzonej działalności, wystosowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska stanowisko dotyczące stworzenia indywidualnego celu recyklingu dla kartonów do płynnej żywności.

W opinii sygnatariuszy obecne przepisy nie spełniają swojego celu, jakim jest stworzenie skutecznych warunków do zbierania i recyklingu wszystkich opakowań wielomateriałowych. Wspólny cel recyklingu dla całej frakcji sprawia, że poprzez recykling kartonów po mleku czy sokach można zrealizować obowiązek osiągania poziomów recyklingu za niektóre inne opakowania wielomateriałowe, często trudniejsze i mniej opłacalne w recyklingu albo takie, dla których nie zdecydowano się zainstalować w Polsce mocy recyklingowych. Nie zachęca to ani do wysortowywania takich innych opakowań, ani do instalowania dla nich zakładów recyklingu. Stoi ponadto w konflikcie z ideą Rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zgodnie z którą wprowadzający powinni wziąć odpowiedzialność za opakowania, w których wprowadzili na rynek swoje produkty.


Organizacje podkreślają, że frakcja wielomateriałowa – jak żadna inna – cechuje się różnorodnością opakowań, połączeń surowcowych i zastosowaniem. Dlatego zasadne jest wyodrębnienie podkategorii, które rozdzielą osiąganie celów recyklingu dla kartonów do płynnej żywności – tak ważnych i niezbędnych dla polskiego przemysłu spożywczego – i dla pozostałych opakowań wielomateriałowych.


Polska ma szansę stać się regionalnym hubem recyklingu kartonów do płynnej żywności. Ale do skutecznego i rentownego procesu recyklingu potrzebne są przyjazne przepisy zapewniające przewidywalność dostaw surowca. Tę osiągnąć będzie można poprzez cel recyklingu dla kartonów do płynnej żywności.


Pełna treść stanowiska do pobrania >>


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij