Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kompas konkurencyjności UE
Komisja Europejska opublikowała swoją pierwszą ważną inicjatywę skupiającą się na konkurencyjności: Kompas konkurencyjności UE. Komisja Europejska ponownie stawia konkurencyjność w centrum europejskiej polityki i uznaje również, że innowacyjność w Europie jest hamowana przez wysokie koszty energii i wysokie obciążenia regulacyjne.

Kilka ważnych punktów:
  • Ambicja osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2025 r. i redukcji CO2 o 90% do 2024 r. zostaje ponownie potwierdzona.
  • Ogromne skupienie się na innowacjach z celem zamknięcia luki innowacyjnej w stosunku do USA i Chin (publikacja europejskiego aktu o innowacyjności pod koniec 2025 r./początek 2026 r.).
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym będzie stymulowana poprzez regulację UE o gospodarce o obiegu zamkniętym (2026 r.), która zwiększy recykling.
  • Strategia odporności UE na wodę zostanie przedstawiona w I kw. 2025 r.
  • Zmniejszanie barier na jednolitym rynku: Horyzontalna strategia jednolitego rynku zmodernizuje ramy zarządzania, usuwając bariery wewnątrzunijne i zapobiegając tworzeniu nowych barier.
  • Dalekosiężny plan uproszczenia: cel polegający na zmniejszeniu o co najmniej 25% obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw i o co najmniej 35% dla MŚP.
  • Celem jest uczynienie regulacji proporcjonalnymi, stabilnymi, spójnymi i neutralnymi technologicznie.
  • Każdy komisarz/dyrekcja generalna będzie miała za zadanie przejrzeć istniejące przepisy, aby uprościć, skonsolidować i uszanować je, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Regularne dialogi dotyczące wdrażania z interesariuszami, dwa razy w roku, będą organizowane w celu zrozumienia problemów wdrażania i określenia możliwości uproszczenia i zmniejszenia obciążeń.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Bruksela podejmuje próbę programu lepszego stanowienia prawa, ale tym razem wydaje się, że poważnie podchodzi do kwestii jego realizacji. Sytuacja polityczna w Europie i na świecie w połączeniu z trudnymi wynikami gospodarczymi stanowiły silny sygnał ostrzegawczy dla decydentów UE. To nowe podejście jest również wspierane przez kilka rządów w Europie, które wezwały do ​​wstrzymania regulacji lub wręcz do daleko idącego uproszczenia.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij