Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wyższe cła na wybrane rosyjskie i białoruskie produkty rolne już obowiązują
1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty.

Komisja Europejska zaproponowała podwyższenie ceł na przywóz do UE z Rosji i Białorusi: zbóż (w tym pszenicy i kukurydzy), nasion roślin oleistych i produktów pochodnych oraz wykluczenie importu ww. produktów z tych krajów z dostępu do unijnych kontyngentów taryfowych.

Rozporządzenie w tej sprawie zostało przyjęte przez Radę UE 30 maja br. i weszło w życie na terenie całej UE 1 lipca br. (rozporządzenie Rady (UE) 2024/1652 z dnia 30 maja 2024 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej opublikowane 10 czerwca 2024 r.).

Cel podjętych działań

Przyjęte rozwiązanie ma mieć efekt podobny do embarga i sprawić, że import wybranych produktów na rynek UE stanie się nieopłacalny. Jednocześnie Komisja Europejska uważa, że przyjęte rozporządzenie nie będzie miało negatywnego wpływu na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, ani na tranzyt produktów objętych wyższymi cłami – poprzez terytorium UE – do miejsc przeznaczenia w krajach trzecich.

Dodatkowe informacje

Szczegółowa lista rosyjskich i białoruskich produktów rolnych, na które zostały podwyższone cła, znajduje się w załączniku do rozporządzenia.


Więcej informacji na stronie MRiRWDodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij