Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Andrzej Gantner, PFPŻ ZP: Ustawa o systemie kaucyjnym otwiera pole do potężnych fraudów
- 1 stycznia 2025 roku nie wystartuje system kaucyjny, taki jak nam się wydaje, czyli jeden, powszechny, ogólnokrajowy system, w którym kupimy butelkę, zapłacimy kaucję i oddamy (butelkę – red). Nie. Od 1 stycznia 2025 wystartuje tylko obowiązek zbiórki w systemie kaucyjnym dla podmiotów wprowadzających, czyli procentów napojów. I to by było na tyle – mówi DGP dr inż. Andrzej Gantner – wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców.

Zmiany w obecnych przepisach są konieczne. Ustawa jest bublem legislacyjnym, który jest szkodliwy dla systemu kaucyjnego w Polsce. Od 1 stycznia 2025 r. nie ruszy system kaucyjny, ba, jedynie wejdzie w życie obowiązek zbiórki wyłącznie przez system kaucyjny. Przepis nie zastąpi realnej zbiórki, a ta będzie niemożliwa ze względu na zbyt krótki okres, jaki dano na powstanie dużego operatora, który będzie zbierał znaczące ilości opakowań. Ustawa wyraźnie dyskryminuje i utrudnia powstanie dużych operatorów, ze względu na konieczność uzyskania zgody na koncentrację rynkową. Oznacza to, że 1 stycznia 2025 r. nie będzie można powszechnie oddać opakowania i odzyskać kaucji. Dlatego wszystkie organizacje reprezentujące branżę napojową uważają, że realnym terminem jest 1 stycznia 2026 r - powiedział w trakcie debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazeta Prawna Andrzej Gantner, wiceprezes PFPŻ ZP.

Polecamy także wysłuchanie wywiadu z Wiceprezesem PFPŻ ZP na temat konsekwencji błędnych i nieprecyzyjnych zapisów ustawy regulującej ramy prawne systemu kaucyjnego.

– Rozwiązania i błędy, które są w tej ustawie, spowodują, że z dużym prawdopodobieństwem zbierzemy w 2025 roku dużo mniej opakowań niż teraz, bez systemu kaucyjnego – ostrzega Andrzej Gantner.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij