Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Branża producentów żywności specjalistycznej docenia publikację globalnych przepisów dotyczących preparatów do żywienia starszych niemowląt i napojów na bazie mleka dla małych dzieci oraz zachęca do ich przyjęcia przez UE
W ramach Codex Alimentarius, wspólnego Programu Standardów Żywności FAO/WHO, będącego zbiorem norm żywnościowych przyjętych na poziomie międzynarodowym, opublikowany został zrewidowany standard dotyczący preparatów do dalszego żywienia starszych niemowląt (6–12 miesięcy) i produktów dla małych dzieci (12–36 miesięcy).

W ramach Codex Alimentarius, wspólnego Programu Standardów Żywności FAO/WHO, będącego zbiorem norm żywnościowych przyjętych na poziomie międzynarodowym, opublikowany został zrewidowany standard dotyczący preparatów do dalszego żywienia starszych niemowląt (6–12 miesięcy) i produktów dla małych dzieci (12–36 miesięcy)[1]. Norma ta szczegółowo określa rygorystyczne i oparte na podstawach naukowych kryteria dotyczące składu napojów na bazie mleka dla małych dzieci - produktów mogących stanowić uzupełnienie diety dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Publikacja standardu kończy ponad trzynastoletni okres prac nad tym dokumentem.

 

Warto podkreślić, że według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) małe dzieci w Europie zwykle spożywają za dużo białka, a za mało jodu, żelaza, kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D[2]. W tym kontekście istotną rolę mogą odgrywać napoje na bazie mleka dla małych dzieci, które ułatwiają prawidłowe komponowanie diety i pomagają zapewnić, że w ramach całodziennego zróżnicowanego żywienia małe dzieci otrzymają niezbędne im składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Stosowanie tych produktów może również pomóc w wyrównywaniu niedoborów żywieniowych w diecie. Warunkiem jest jednak, aby były to produkty o składzie dopasowanym do potrzeb żywieniowych małych dzieci i uregulowanym odpowiednimi przepisami.

 

Jak wskazuje sekretarz generalny europejskiej organizacji Specialized Nutrition Europe (SNE) Beat Späth: „Małe dzieci to nie „mali dorośli” - mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Jednak w przeciwieństwie do poziomu światowego, w Unii Europejskiej brakuje przepisów określających skład i wymagania w zakresie znakowania napojów na bazie mleka dla małych dzieci. Produkty o nieodpowiednim składzie, o nieadekwatnym do potrzeb żywieniowych małych dzieci poziomie składników odżywczych (np. o zbyt wysokiej zawartości cukrów) mogą zatem być legalnie wprowadzane na rynek UE jako przeznaczone dla grupy wiekowej 1-3 lata”.

 

Dr inż. Marta Tomaszewska-Pielacha, Dyrektor ds. żywności i żywienia w Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców podkreśla, że również w Polsce branża spożywcza popiera przyjęcie jasnych, przejrzystych i precyzyjnie określonych przepisów prawnych dotyczących napojów na bazie mleka przeznaczonych dla małych dzieci, co PFPŻ ZP wielokrotnie sygnalizował organom ustawodawczym. Rozwiązania regulacyjne w tym zakresie umożliwiłyby zapewnienie stosowania najwyższych standardów w zakresie ochrony wrażliwych grup konsumentów o szczególnych potrzebach żywieniowych, jakimi są małe dzieci do 3 roku życia – podkreśla Tomaszewska-Pielacha.

 

W związku z tym, przemysł żywnościowy wzywa europejskich decydentów do uregulowania kwestii napojów na bazie mleka dla małych dzieci na poziomie UE poprzez wdrożenie zrewidowanej normy Codex Alimentarius do przepisów europejskiego prawa żywnościowego. W opinii przemysłu żywnościowego, ma to kluczowe znaczenie dla promowania zdrowego rozwoju małych dzieci w Europie.[2] Source: EFSA (2013). Scientific Opinion on nutrient requirements and dietary intakes of infants and young children in the European Union, EFSA Journal 2013;11(10):3408


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij