Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Parlament Europejski: rezolucja w sprawie uproszczenia WPR
Rezolucja przygotowana przez Richarda Ashwortha (ECR, UK) jest częścią szerszej debaty poświęconej rozważaniom nad uproszczeniem WPR w obliczu zbliżających się prac nad kolejną wieloletnia perspektywą finansową UE (2014-2020).

PE przyjął rezolucję w sprawie uproszczenia wspólnej polityki rolnej. Posłowie domagają się ograniczenia biurokracji przy ubieganiu się o dopłaty, uproszczenia zasad elektronicznej identyfikacji zwierząt oraz lepszego informowania rolników poprzez ustanowienie informacji telefonicznej lub za pośrednictwem internetu.

Zmniejszyć biurokrację przy ubieganiu się o dopłaty

Rolnicy powinni mieć dostęp do praktycznych systemów, które umożliwią im łatwe i pozbawione zbędnej biurokracji składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. W celu uproszczenia przepisów regulujących jednolity system dopłat, powinno się znieść obowiązek dostarczania corocznie tych samych szczegółowych informacji. Posłowie podkreślają, że istnieje zapotrzebowanie na prostszą, bardziej przejrzystą i sprawiedliwszą wspólną politykę rolną.

Kary - proporcjonalne i wymierzane według przejrzystych kryteriów

System kar dla rolników za błędy we wnioskach o dokonanie płatności powinien być proporcjonalny do skali naruszenia. Nie należy nakładać kar w wypadku nieistotnych pomyłek, a w szczególności w wypadku błędów, za które rolnik nie ponosi winy. Należy ustanowić wymogi dotyczące współzależności, które powinny uwzględniać wielkość gospodarstwa rolnego oraz być łatwo zrozumiałe dla rolników i organów kontroli.

Parlament wierzy, że fundamentalny cel kontroli polega na zachęceniu rolników do lepszego przestrzegania prawa i że można ograniczyć coroczne kontrole zasady współzależności w przypadku, gdy doszło do zaledwie kilku naruszeń w minionych latach. Zamiast nadmiernej ilości kontroli należy udzielać pomocy i doradztwa za pośrednictwem skutecznych narzędzi informacyjnych i doradczych, takich jak specjalna linia telefoniczna lub korzystanie z Internetu.

 

(Źródło: KE)

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij