Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE – MIMO OBAW KOMISJA WZNOWIŁA NEGOCJACJE HANDLOWE Z MERCOSUR
Komisja Europejska wznowiła rozmowy o liberalizacji handlu z krajami Mercosur. Do ugrupowania Mercosur należą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela. Natomiast Chile, Boliwia, Peru, Ekwador i Kolumbia są stowarzyszone i choć korzystają z wolnego handlu, to nie są w unii celnej.

 Negocjacje zostały przerwane, gdyż budziły duże kontrowersje związane z potencjalnym, niekiedy wręcz zgubnym wpływem na niektóre sektory unijnej gospodarki rolnej. Za najbardziej narażone na skutki liberalizacji handlu między Mercosur a UE uważa się sektory wołowiny, drobiu i wieprzowiny.

W drugiej kolejności niekorzystny wpływ odczułby unijny sektor mleka, w mniejszym zaś stopniu owoców i warzyw oraz cukru i bioetanolu. Wg wyliczeń Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa, podpisanie umowy może skutkować roczną stratą dla unijnego sektora rolnego w wysokości 3-13,5 mld EUR. Komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos jest uważany za przeciwnika tego porozumienia.

Popierają go komisarze ds. badań i innowacji oraz rynku wewnętrznego. Z kolei pozostali komisarze przychylają się do opinii komisarza ds. handlu, który argumentuje, że potencjalne straty w sektorze rolnym zostaną w unijnym bilansie zrównoważone zyskami w sektorze dóbr przemysłowych (telekomunikacja, usługi, motoryzacja). Unijni urzędnicy zapewniają, że przy opracowaniu porozumienia zostanie wzięty pod uwagę szereg czynników, jak zrównoważony rozwój, dobra intelektualne i system ochrony geograficznej produktów rolno-spożywczych. Wznowienie rozmów skrytykował unijny związek rolników COPA-COGECA, podkreślając, że wzmożony import wołowiny, drobiu i pszenicy oraz owoców i warzyw wyrządzi więcej strat niż jakiekolwiek potencjalne zyski z umowy.

 (Źródło: FAPA/FAMMU; AgraFacts)

--


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij