Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polskie stanowisko na posiedzeniu Rady AGRIFISH
Na dzisiejszym posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli, w którym bierze udział sekretarz stanu Ryszard Bartosik, po raz kolejny wnioskujemy o pilne uruchomienie unijnego wsparcia w związku z problemami na rynkach rolnych, zwłaszcza na rynku zbóż.

Rynki rolne – stanowisko Polski

W części poświęconej sytuacji na rynkach rolnych Polska ponownie zwraca uwagę na problemy na rynkach zbóż i mleka. Wnioskujemy o pilne uruchomienie unijnego wsparcia.

W przypadku rynku zbóż problemy wynikają z dużego napływu zbóż z Ukrainy. Dotyczy to szczególnie południowo-wschodniej Polski. Część podmiotów skupujących zboża, zwłaszcza w tym regionie, zawiesiło lub ograniczyło skup krajowego zboża, ponieważ magazyny są pełne. Polska apeluje o usprawnienie i lepszy nadzór tranzytu zbóż z Ukrainy.

Spadają także ceny skupu mleka, co przy wysokich kosztach produkcji pogarsza sytuację rolników. Wiceminister Bartosik zwraca uwagę na niski poziom cen interwencyjnych, który nie przystaje do obecnych realiów. Ceny interwencyjne są niekiedy kilkukrotnie niższe od cen rynkowych, a koszty produkcji rolnej i ogólny poziom cen silnie wzrosły w wyniku procesu inflacyjnego w całej gospodarce UE. W perspektywie średnio- i długoterminowej wyzwaniem mogą być ceny energii i dostępność nawozów.

Wzrost importu produktów rolnych z Ukrainy

W kwestiach rolnych związanych z handlem Polska przypomina, że aktywnie włączyła się w działania pomocowe dla Ukrainy, w tym w budowę korytarzy solidarnościowych. Te potrzebne działania spowodowały jednak również duży wzrost importu rolnego z Ukrainy, przede wszystkim w sektorze zbóż, ale także i innych produktów. Wywołuje to negatywne konsekwencje dla niektórych sektorów rolnictwa, zwłaszcza w regionach graniczących z Ukrainą.

Ten wzrost importu został spowodowany nie tylko „nieszczelnością” korytarzy solidarnościowych, lecz także autonomicznym zawieszeniem unijnych ceł w stosunku do produktów ukraińskich, których import przed wejściem w życie tej regulacji nie był w pełni zliberalizowany. Dotyczyło to np. mięsa drobiowego, jaj, produktów mleczarskich, mąki, cukru czy soku jabłkowego.

Szczególnie niepokojącą sytuację w związku ze wzrostem importu Polska dostrzega w sektorze drobiarskim. Apelujemy o modyfikacje w projekcie przedłużenia środków autonomicznych o kolejny rok w celu lepszej ochrony producentów UE.

Dostęp do rynków krajów trzecich

W relacjach handlowych z innymi partnerami Polska popiera działania Komisji Europejskiej na rzecz poprawy dostępu do rynków krajów trzecich. Oczekujemy jednocześnie, aby te rozmowy i uzgodnienia prowadziły nie tylko do liberalizacji taryfowej w handlu wzajemnym, lecz także do ograniczenia barier pozataryfowych w dostępie do rynków naszych partnerów handlowych.

Zdaniem Polski dynamiczna sytuacja związana z rozbudową sieci umów o wolnym handlu wymaga ponownej analizy skumulowanego wpływu unijnych koncesji na poszczególne sektory rolne UE i krajów członkowskich.


Źródło: MRiRW


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij