Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE odrzuca włoski dekret o oznakowaniu pochodzenia nabiału
22 kwietnia 2010 r. opublikowano decyzję Komisji dotyczącą włoskiego projektu dekretu, ustanawiającego normy dotyczące oznakowania mleka sterylizowanego o przedłużonej trwałości, mleka UHT, pasteryzowanego mleka mikrofiltrowanego, mleka pasteryzowanego w wysokiej temperaturze oraz przetworów mlecznych.

Władze Włoch notyfikowały Komisji w dniu 25 sierpnia 2009 r. projekt dekretu ustanawiającego normy dotyczące oznakowania ww. produktów mleczarskich. Zapisano w nim wymóg umieszczania w oznakowaniu tych artykułów informacji o miejscu pochodzenia surowca, poddanego określonym rodzajom przetwarzania. Władze włoskie utrzymywały, że dekret jest konieczny do zdefiniowania i regulowania systemu identyfikowania pochodzenia ww. artykułów i konieczny dla regulacji oznakowania produktów spożywczych w celu zagwarantowania ochrony interesów konsumentów w możliwie szerokim zakresie.

Komisja Europejska uznała jednak, iż władze włoskie nie przedstawiły żadnego uzasadnienia pozwalającego na stwierdzenie, że w odniesieniu do produktów wymienionych w dekrecie konieczne jest obowiązkowe wskazanie miejsca pochodzenia, wykraczające poza obowiązki określone w cytowanej przez KE jako podstawa prawna dyrektywie 2000/13/WE. W dyrektywie tej dokonano bowiem harmonizacji przepisów regulujących oznakowanie środków spożywczych, przewidując z jednej strony harmonizację niektórych przepisów krajowych, a z drugiej strony ustalenia dla nie zharmonizowanych przepisów krajowych. Art. 18 ust. 2 dyrektywy 2000/13/WE umożliwia przyjęcie tych ostatnich, o ile są one uzasadnione pewnymi przesłankami, m.in. zapobieganiem nadużyciom finansowym i ochroną zdrowia publicznego, oraz pod warunkiem że nie stanowią one przeszkody w stosowaniu definicji i zasad określonych w dyrektywie 2000/13/WE. W związku z tym Komisja skierowała niniejszą decyzję do Włoch, informując o nie przyjęciu wspomnianego dekretu.


(Źródło: FAMMU/FAPA; Komisja Europejska)

--


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij