Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czy będzie alternatywa dla WPR?
Unijny komisarz ds. Rolnictwa Dacian Ciolos spotkał się z przedstawicielami Europejskiej Koordynacji Via Campesina. Przedstawiciele tego ruchu widzą potrzebę stworzenia polityki rolno - spożywczej o nowych celach i priorytetach, ponieważ obecna WPR nie jest w stanie przezwyciężyć
kryzysu w dziedzinach takich jak zatrudnienie, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, troska o różnorodność biologiczną i produkcję żywności.


Na spotkaniu omawiano m.in. sytuację na rynku mleka. Via Campesina jest przeciwna pewnym oznakom tworzenia dwutorowego modelu rolnictwa, w którym rzesze drobnych producentów będą skazane na niskie dochody.
Komisarz Ciolos podzielił wizję istnienia zagrożeń dla drobnych gospodarstw rodzinnych, ale podkreślił rolę WPR w ich przezwyciężaniu i zachowania różnorodności struktury sektora rolnego.
Dodał też, że "gospodarstwa powinny być konkurencyjne na danym rynku docelowym – czy to lokalnym, regionalnym, ogólnokrajowym, europejskim czy globalnym".
Via Campesina to organizacja, która określa się jako "międzynarodowy ruch koordynujący organizacje drobnych i średnich rolników, kobiet wiejskich i wspólnot lokalnych z Azji, Afryki, Ameryki i Europy". Opowiada się ona za modelem rodzinnych gospodarstw rolnych, zrównoważonym rolnictwem i "suwerennością żywnościową", przez którą rozumie prawo do
produkcji żywności na własnym terytorium.

(Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Agrafacts, Via Campesina, informacje własne
)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij