Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Webinarium: Raje podatkowe | Procedura należytej staranności
W dniu 17 sierpnia 2021 r. odbyło się dedykowane dla członków PFPŻ ZP webinarium nt. nowych obowiązków weryfikacji kontrahentów nałożonych na wszystkich podatników CIT i PIT od 2021 r. w ramach tzw. walki z rajami podatkowymi prowadzonej przez fiskusa.

Ustawodawca podatkowy uznał, że największym problemem systemowym są tzw. pośrednie transfery do rajów podatkowych. Tym samym, na wzór należytej staranności w VAT, gdzie na celowniku są tzw. karuzele podatkowe, także w ramach podatku CIT i PIT zostały wprowadzone wymogi zobowiązujące podatników do dochowania należytej staranności przy weryfikacji swoich kontrahentów, biorąc tym razem na celownik jakiekolwiek rozliczenia, które nasz kontrahent może potencjalnie dokonywać z podmiotami z rajów podatkowych. Temat jest na tyle ważny dla fiskusa, że już w marcu został opublikowany projekt objaśnień Ministerstwa Finansów w tym zakresie. Konsekwencją negatywnej weryfikacji kontrahentów jest obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych (także z podmiotami niepowiązanymi) oraz złożenie przez zarząd spółki oświadczenia, pod groźbą najwyższych kar pieniężnych w KKS, że taka dokumentacja jest kompletna, a ceny są rynkowe.   

 

Webinarium poprowadzili eksperci z kancelarii SSW Pragmatic Solutions Spaczyński, Szczepaniak sp.k., która bierze aktywny udział w pracach specjalnej grupy eksperckiej powołanej przy Ministerstwie Finansów dla potrzeb wypracowania rekomendacji w zakresie stosowania tych przepisów. Pan Aleksy Miarkowski, partner SSW, przewodniczy tym pracom i na bieżąco monitoruje kierunki interpretacji i ewaluacji nowych przepisów.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij