Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Łańcuch dostaw żywności w obliczu koronawirusa
Koronawirus dotarł do Europy, a 4 marca również do Polski. Wśród branż, na które może mieć wpływ, znajdują się również podmioty z całego łańcucha dostaw żywności. Obecnie jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać, jaki może być realny wpływ wirusa z Chin na sektor spożywczy i branżę handlową, ale można już dostrzec obszary, nad którymi trzeba się szczególnie pochylić. Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa z uwagą śledzą zmieniającą się sytuację i podejmują działania prewencyjne.

– Trudno w tej chwili ocenić, jaki faktyczny wpływ na sektor produkcji i przetwórstwa żywności będzie miała epidemia koronawirusa. Jednak już teraz można zidentyfikować niektóre obszary ryzyka. Pierwszy z nich to produkcja i dystrybucja żywności – mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.


– Jako PFPŻ ZP zwróciliśmy się do Głównego Inspektora Sanitarnego z zapytaniem o procedury postępowania dla firm produkcyjnych w przypadku stwierdzenia przypadków zarażenia koronawirusem u pracowników. GIS jest w trakcie opracowywania takich procedur – dodaje.


Andrzej Gantner tłumaczy, że procedury te są niezwykle ważne zarówno ze względu na bezpieczeństwo pracowników i konsumentów, jak i na zapewnienie bezpieczeństwa w całym łańcuchu dostaw. – Trudno sobie obecnie wyobrazić skutki objęcia kwarantanną znaczącej liczby zakładów czy punktów sprzedaży detalicznej. Może to doprowadzić do rozerwania łańcucha dostaw i problemów z ciągłością dostaw i dostępem do żywności. Innym utrudnieniem i kosztem może być również konieczność poddawania dodatkowym procedurom bezpieczeństwa materiałów opakowaniowych lub zapakowanych już produktów – mówi ekspert.


Podkreśla, że od strony ekonomicznej, taka sytuacja może spowodować olbrzymie straty firm żywnościowych, a  w branżach produktów o krótkich terminach przydatności do spożycia doprowadzi również do strat surowca i produktów, które ulegną przeterminowaniu.


Dalsza część artykułu dostępna jest na Portalu Spożywczym>>


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij