Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rusza 8. edycja programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” WINIARY. Włącz się do gry!
Czym jest dobra energia, jak wzmocnić umysł, czy przekąski mogą być nie tylko smaczne, ale i pożywne? Na te pytania odpowiedzą organizatorzy ósmej już edycji programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”. Program, do tej pory realizowany z sukcesem w szkołach gimnazjalnych, w tym roku obejmie swoim zasięgiem również uczniów szkół podstawowych z klas 5-7, natomiast materiały dydaktyczne zostaną wzbogacone o atrakcyjną, karcianą grę edukacyjną YEDZO. Ambasadorem 8. edycji został po raz kolejny youtuber Sheo, a za merytorykę materiałów dydaktycznych odpowiedzialna jest Katarzyna Zadka – ekspert ds. żywienia marki WINIARY.

Tykająca bomba


Z opublikowanego we wrześniu br. raportu NIK* wynika, że w ciągu czterech lat (od 2012 do 2016 roku) w badanej grupie dzieci do 22 proc. wzrósł odsetek uczniów z nieprawidłową masą ciała, czyli nadwagą i otyłością lub niedowagą. Przyczyną tej sytuacji jest nieodpowiedni sposób żywienia, a także mała aktywność fizyczna. Pomimo rosnącej świadomości żywieniowej rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół i samych uczniów, powszechność nieprawidłowego odżywiania oraz siedzącego trybu życia wśród dzieci i młodzieży spędza sen z powiek dietetykom i lekarzom. W tej sytuacji zasadnym wydaje się być nieustanne edukowanie młodzieży w tym zakresie.


Nadchodzi YEDZO


Jednym z programów edukacyjnych jest flagowy program marki WINIARY „Żyj smacznie i zdrowo”, który realizowany był przez ostatnich siedem lat w szkołach gimnazjalnych i objął swoim zasięgiem ponad 800.000 uczniów z 80% polskich gimnazjów. Wiele się przez ten czas zmieniło, pierwsi uczestnicy programu rozpoczęli nowy etap w życiu, jednak cel pozostał ten sam: przekazywać wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia i udowadniać, że nauka zdrowych nawyków nie jest ani trudna, ani nudna,a ponadto może być ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z rodziną, kolegami i koleżankami. Element wspólnej zabawy odgrywa w 8. edycji kluczową rolę, gdyż wszystkie scenariusze i materiały merytoryczne lekcji zostały zainspirowane karcianą grą edukacyjną YEDZO, opracowaną przez autorów Programu. Gra ma utrwalać prawidłowe nawyki w zakresie wyborów żywieniowych dokonywanych w typowych wydarzeniach z życia nastolatka tj. mecz, klasówka, czy impreza. Od tego, jakich wyborów dokonają uczniowie, zależy powodzenie w rozgrywce. Dynamiczna kreska i humorystyczne obrazki z zabawnymi komentarzami zachęcają do nauki poprzez zabawę.Tematyka tego programu jest szczególnie ważna zwłaszcza w dobie łatwej dostępności jedzenia typu fast food. A tu otrzymujemy gotowe i łatwe przepisy na potrawy, które postawią nas na nogi podczas wysiłku fizycznego i intelektualnego, a przy okazji zaoszczędzą nam długich godzin w kuchni. – mówi Agnieszka Cabaj, dydaktyk z wieloletnim doświadczeniem, która jako pierwsza recenzowała i pozytywnie zaopiniowała materiały edukacyjne.


Ambasador


Po sukcesie zeszłorocznej edycji i gorącym przyjęciu Sheo jako ambasadora akcji organizator postanowił kontynuować współpracę z niezwykle popularnym wśród młodzieży youtuberem. Współpracę z Sheo cenimy ze względu na jego dojrzałość w podejściu do współpracy, dużą wiarygodność oraz przebojowość. Przez ten roku wiele się razem nauczyliśmy. Sheo zaangażował się w temat prawidłowego odżywiania, dzięki czemu może służyć za dobry przykład dla fanów, śledzących z zaangażowaniem jego zainteresowania i codzienne życie. – mówi Marcin Popławski, Digital and Social Media Communication Manager w Nestlé Polska.


Konkursy z nagrodami


Jak co roku, zgłoszenia do udziału w programie będą przyjmowane za pośrednictwem oficjalnej strony www.zyjsmacznieizdrowo.pl. Nauczyciele mogą się rejestrować od 24 października, wypełniając odpowiedni formularz i zgłaszając swoją klasę do programu. Następnie organizator wyśle wszystkim chętnym materiały edukacyjne, wśród których znajdą się scenariusze i materiały merytoryczne lekcji, karty pracy, plansze edukacyjne, plakaty oraz nowość – 5 zestawów gry edukacyjnej YEDZO! Klasy zgłoszone do programu będą mogły wziąć udział w trzech, cyklicznych konkursach opartych na karcianej grze YEDZO i wygrać bon o wartości 5 000 zł na zakup sprzętu sportowego oraz atrakcyjne gadżety. Natomiast w konkursie głównym na wydarzenie społeczne promujące zdrowe żywienie i aktywność fizyczną organizator wyłoni 5 najlepszych klas, które wygrają nie tylko bony o wartości 15 000 zł na sprzęt sportowy, ale także możliwość spotkania Sheo podczas wydarzenia zorganizowanego przez zespół programu „Żyj smacznie i zdrowo” w ich szkołach.


8. edycja programu „Żyj smacznie i zdrowo” marki WINIARY uzyskała patronaty honorowe m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Instytutu Żywności i Żywienia.


***********************************************


„Żyj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony w polskich gimnazjach i szkołach podstawowych. Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie uczniom wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Do tej pory, w siedmiu edycjach „Żyj smacznie i zdrowo” wzięło udział blisko 80% szkół gimnazjalnych z całej Polski, a w lekcjach uczestniczyło ok 800 000 uczniów.


Program marki WINIARY jest częścią strategii firmy Nestlé, w ramach której firma zobowiązuje się produkować wysokiej jakości produkty, będąc jednocześnie wiarygodnym partnerem w żywieniu i dbałości o zdrowie Konsumentów.


Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Żywności i Żywienia.


* Na podstawie badań przeprowadzonych w roku szkolnym 2015/2016 w 20 szkołach oraz 10 urzędach gmin z obszaru województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego.


WINIARY to marka, która od 70 lat jest gwarancją sukcesu w kuchni. Jej produkty inspirują nowoczesne panie domu do przygotowywania najsmaczniejszych potraw dla całej rodziny. Zupy, buliony, sosy, Pomysły na…, dania instant, majonezy, przyprawy, galaretki, kisiele czy budynie – w sumie ponad 230 różnych wyrobów kulinarnych WINIARY, które pozwalają w szybki i prosty sposób przyrządzić domowy posiłek. Na stronie www.winiary.pl nowoczesne panie domu znajdą przepisy oraz inspiracje kulinarne na każdy dzień. Produkty marki WINIARY rokrocznie zdobywają liczne nagrody przyznawane przez konsumentów i detalistów. W 2011 oraz 2012 roku redakcja „Rzeczpospolitej” przyznała marce WINIARY prestiżowy tytuł Najmocniejszej Marki Roku.

zsiz_logo

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij