Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polska żywność: Dziś Niemcy, jutro Azja i Afryka
Najważniejszym odbiorcą polskiej żywności są od lat nasi sąsiedzi zza Odry. Rośnie jednak znaczenie rynków Azji i Afryki, gdzie bogaci się klasa średnia - podaje Rzeczpospolita.

Bez eksportu polska branża producentów żywności po prostu nie mogłaby się rozwijać. Mamy wprawdzie duży rynek wewnętrzny, ale jeśli firmy chcą rosnąć, są skazane na eksport i mają tego świadomość. Przebojami polskiej oferty są tradycyjnie mięso i słodycze, a ostatnio także papierosy.

– W ubiegłym roku przychody ze sprzedaży na eksport stanowiły 27 proc. dochodów polskiej branży rolno-spożywczej – mówi Grzegorz Rykaczewski, analizujący ten sektor w Banku Zachodnim WBK. Nie byłoby praktycznie polskiego eksportu żywności bez Unii Europejskiej. Nasi zachodni sąsiedzi wypłacają nam 4 z każdych 5 euro zarobionych na eksporcie tej branży. Polscy producenci zarobili dzięki Unii 19,8 mld euro na 24,2 mld euro całego eksportu żywności.


W tym roku wynik może być lepszy, dzięki wzrostowi cen produktów rolnych na świecie. Już do maja wartość eksportu żywności sięgnęła 10,8 mld euro, o 12 proc. więcej niż w analogicznej części 2016 r. Od lat prym wiodą Niemcy, eksport na ten rynek w ubiegłym roku był wart blisko 5,5 mld euro, w ciągu pięciu miesięcy 2017 r. – 2,4 mld euro (22 proc. wartości eksportu tej branży). Trafiły tam głównie mięso, ryby, mleko i sery, pieczywo, słodycze i papierosy.


Więcej informacji: www.rp.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij