Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Najbliższe trzy lata będą fatalne dla polskiego rybołówstwa
Najbliższe trzy lata będą fatalne dla polskiego rybołówstwa. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk powiedział w Ustce, że chodzi głównie o niewielkie zasoby dorsza oraz prowadzone połowy przemysłowe.

W Ustce odbyło się posiedzenie sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poświęcone strategii rozwoju polskiego rybołówstwa oraz funkcjonowaniu małych portów rybackich.

Dyrektor departamentu rybołówstwa MGMiŻŚ, Janusz Wrona podał, że do głównych problemów polskiego rybołówstwa na Bałtyku należą: bardzo zła kondycja dorszy (tzw. chudy dorsz), brak występowania dorsza w strefie przybrzeżnej, połowy paszowe dużych statków rybackich, szkody powodowane przez ssaki morskie (foki) i ptaki chronione (kormorany) oraz brak faktycznej ochrony dla rybołówstwa przybrzeżnego na szczeblu UE.

- Najbliższe trzy lata dla rybaków  będą fatalne, jeśli chodzi o zasoby - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Zapewnił jednocześnie,  że mamy zapewnione odpowiednie środki i strategie.
- Teraz tylko i wyłącznie woli rybaków trzeba żebyśmy przede wszystkim wsparli małe rybołówstwo, a ograniczyli największe, paszowe - stwierdził  Marek Gróbarczyk. 

Powiedział, przy tym, że zmiana strategii rozwoju polskiego rybołówstwa przede wszystkim ma uwzględniać drobne rybołówstwo, które do tej pory było całkowicie poza np. wsparciem z funduszy unijnych.

Przyznał, że Polska chce renegocjować Program Operacyjny Ryby 2014-2020. - Nie jest on dostosowany do potrzeb rybołówstwa, do potrzeb infrastrukturalnych, na pewno chcielibyśmy przesunięcia środków i przeznaczenia większych kwot na inwestycje" - wyjaśnił Gróbarczyk.

Zapewnił, że celem zmiany Programu Operacyjnego jest przede wszystkim zabezpieczenie dalszego funkcjonowania rybaków. W ramach Programu Operacyjnego Ryby 2014-2020 Polska ma do dyspozycji 710 mln euro.

Polska koncepcja zmiany strategii dotyczącej Morza Bałtyckiego zakłada oparcie bałtyckiego rybołówstwa na połowach konsumpcyjnych, na rybołówstwie na małą skalę i zwiększeniu kontroli połowów przemysłowych.

Minister poinformował też, że resor planuje utworzyć sieć szkół zawodowych kształcących na potrzeby zakładów przetwórstwa rybnego.


- Naszym celem jest, aby w takim mieście jak Ustka uruchomić szkołę przetwórstwa rybnego, która będzie kształciła nie tylko młodzież, ale wszystkich tych, którzy będą chcieli pracować w przetwórstwie" - wyjaśnił. Jak powiedział, "jest to ogromny rynek, ma ogromne potrzeby i możliwości rozwoju, a brak rąk do pracy".

PFPZ/pap/ksem/Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij