Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Fabryki Nestlé w Namysłowie i Rzeszowie dbają o środowisko
Kolejne dwie fabryki Nestlé spełniły ważne założenie inicjatywy „Zero odpadów”. Zarówno w fabryce lodów w Namysłowie, jak i w zakładzie Gerber w Rzeszowie z sukcesem wdrożono program „Zero odpadów na składowisko”, co potwierdził audyt europejskiej firmy certyfikującej Bureau Veritas. Odpady z obu fabryk poddawane są recyklingowi, kompostowaniu, regeneracji lub innym procesom odzysku i nie trafiają na składowiska. Inicjatywa Nestlé to ważny krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego

Zgodnie z założeniami europejskiego pakietu legislacyjnego o nazwie „Gospodarki o obiegu zamkniętym” (Circular Economy Package), który opiera się na przejściu na model cyrkularny, wykorzystujący odpady jako surowiec zmieniamy się  w społeczeństwo recyklingu. Dlatego odpady w Nestlé stają się zasobami do wykorzystania. Nestlé jako światowy producent żywności od lat prowadzi szereg działań mających na celu zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne również poprzez nowoczesną gospodarkę odpadami. W ramach inicjatywy „Zero odpadów” koncern zadeklarował, że do 2020 roku wyeliminuje zarówno przekazywanie odpadów do unieszkodliwienia poprzez składowanie jak i ich unieszkodliwiania poprzez spalenie bez odzysku energii.

 

Już teraz fabryka lodów Nestlé Schöller w Namysłowie i fabryka Gerber w Rzeszowie spełniły założenia tej inicjatywy na poziomie „zero odpadów na składowisko”. Potwierdziła to niezależna europejska firma certyfikująca Bureau Veritas, światowy lider branży TIC (Testing, Inspection and Certification), uznana i akredytowana przez większość krajowych i międzynarodowych organizacji. Bureau Veritas po przeprowadzonym audycie w zakładach Nestlé w Namysłowie i Rzeszowie potwierdziło, że zarówno zakład w Namysłowie, jak i w Rzeszowie w okresie od stycznia 2015 do grudnia 2015 roku (okres jaki obejmował audyt) prowadziły swoje działania związane z gospodarką odpadami, będącymi w gestii zakładu, w sposób zapewniający, że wytwarzane w oddziałach odpady są poddawane procesom odzysku i nie są unieszkodliwiane poprzez składowanie z wyjątkiem odpadów komunalnych. Odpady komunalne nie podlegają programowi, z tego względu, że zgodnie z prawem miejscowym zagospodarowywane są przez gminę Namysłów i Miasto Rzeszów. W raportach z audytów zostało podkreślone, że wdrożone w oddziałach polityki i procedury postępowania z odpadami są skuteczne w realizacji założonych celów gospodarki odpadowej, a także zapewniają poziom zaufania do ich skuteczności w przyszłości.

 

W celu realizacji programu „Zero odpadów”, wszystkie zakłady produkcyjne Nestlé w Polsce wzmocniły standardy operacyjne w celu eliminacji awarii, a tym samym zapobiegania powstania odpadów. Wszelkie wytwarzane w tych zakładach odpady są przekazywane do odzysku: recyklingu, kompostowania, procesu biogazowania, regeneracji lub wykorzystywane jako paliwo alternatywne. W tym zakresie Nestlé współpracuje z firmami wyspecjalizowanymi w tego rodzaju działalności, które regularnie audytuje. Dodatkowo w fabrykach realizowane są obowiązkowe szkolenia dla pracowników z zakresu ochrony środowiska, tak by osoby zatrudnione mogły utrwalić wiedzę i w praktyce stosować zasady segregacji odpadami.

 

 –Inicjatywa „Zero odpadów” jest jednym z priorytetów naszej strategii rozwoju. Program bezodpadowych fabryk, który wdrażamy, to wartość nie tylko dla środowiska, ale też długofalowo – dla lokalnej społeczności. Już w lipcu 2015 roku w fabryce w Kaliszu jako pierwszej w Polsce spośród fabryk Nestlé udało się nam spełnić założenia tej deklaracji. Teraz zakłady w Namysłowie i w Rzeszowie osiągnęły poziom „zero odpadów na składowisko”. Wierzymy, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom w tym zakresie uda nam się osiągnąć sukces, umocnić świadomość ekologiczną oraz i oferować produkty zdrowe dla konsumentów, które będą jednocześnie lepsze dla środowiska – mówi Tomasz Tarnawski, Market SHE Manager w Nestlé Polska S.A.

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Edyta Iroko

Koordynator ds. Mediów

Email: edyta.iroko@pl.nestle.com

Telefon: +48 22 607 32 54

Mobile: +48 600 204 870


Marta Gryglewicz
Senior Account Executive
Email: 
m.gryglewicz@partnersi.com.pl
Telefon: 22 858 74 58 wew. 83
Mobile: +48 504 640 360O Nestlé

Nestlé w Polsce jest wiodącą firmą w obszarze żywienia, zdrowia i dobrego samopoczucia z portfolio ponad 1500 produktów i prawie 90 marek, w tym m.in.: NESCAFĒ, WINIARY, GERBER, PRINCESSA, KIT KAT, LION, NESQUIK, NAŁĘCZOWIANKA, MANHATTAN oraz PURINA. Nestlé działa na polskim rynku od ponad 20 lat. Firma zatrudnia aktualnie 5000 pracowników w 8 lokalizacjach. W 2015 roku sprzedaż Nestlé w Polsce osiągnęła ponad 3 mld zł.


Fabryka_Nestle_w_Rzeszowie

 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij