Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Żywność znów zaczyna drożeć
Świat boryka się z nadpodażą żywności. Nie przeszkadza to jednak polskim firmom w zwiększaniu eksportu.

- Dane z ostatnich miesięcy wskazują na trwałe odwrócenie trendu spadkowego światowych cen żywności - mówi Jakub Olipra, ekonomista banku Credit Agricole Polska. - W dalszej części roku będą one stopniowo rosły. Pomimo spodziewanego wzrostu ceny żywności będą na świecie nadal niższe niż w poprzednich latach.


- Utrzymujące się niskie światowe ceny żywności są efektem globalnej nadpodaży - mówi Jakub Olipra. - Oznacza to, że polskim eksporterom żywności trudniej jest ją sprzedać.

 

Nie przeszkodzi to jednak w pobiciu kolejnego rekordu w eksporcie rolno-spożywczym. W 2015 r. zwiększył się o 7,7 proc. do 23,6 mld euro - podaje resort rolnictwa. W tym roku według różnych szacunków może pójść w górę od 4 do nawet 10 proc. Michał Koleśnikow, ekonomista BGŻ BNP Paribas, podkreśla, że dla wyników eksportowych naszej branży spożywczej kluczowa jest dobra relacja cen do jakości produktów. Konkurencyjność wynika po części ze słabszego złotego wobec euro i dolara, ale też ze stosunkowo wysokiej produkcji, szczególnie w przypadku mięsa, mleka i niektórych rodzajów zbóż.

 

- W tym roku sprzedaż zagraniczna będzie napędzana wzrostem przez produkty przetworzone: zbożowe i słodycze - uważa Marta Skrzypczyk, koordynatorka zespołu analityków sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK. - Nadal będzie rósł eksport drobiu i prawdopodobnie wołowiny. Jest też szansa na ożywienie w mleczarstwie - dodaje.

 

Więcej w: Rzeczpospolita 11/04/2016Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij