Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polska wieprzowina na zakręcie
Utrzymujący się od dwóch lat zakaz eksportu mięsa do Rosji i Azji poważnie szkodzi branży – podaje Rzeczpospolita.

- Embargo to dziś największy problem producentów mięsa w Polsce - mówi „Rzeczpospolitej" Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP (SRiWRP), które na swoją dzisiejszą konferencję zaprosiło ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, aby rozmawiać z nim o trudnej sytuacji na rynku. 


Od sierpnia 2014 r. wspólnotowego mięsa wieprzowego nie kupuje Rosja. Kłopoty polskich firm są jeszcze większe, ponieważ naszego mięsa - z powodu wykrycia u nas afrykańskiego pomoru świń - nie chcą także kraje azjatyckie, w tym Chiny, Korea Południowa czy Japonia. Janusz Rodziewicz zwraca uwagę, że taka sytuacja jest korzystna dla naszych konkurentów z krajów unijnych. Dlatego nie zależy im na szybkim zniesieniu embarga przez Rosję. - Uzyskując wysokie marże w eksporcie do Azji, mogą sobie pozwolić na zalewanie naszego rynku tanią wieprzowiną - uważa szef SRiWRP. 


Jak dodaje, w tej sytuacji niezrozumiałe jest dla branży pomysł uruchomienia przez UE subsydiów eksportowych do wieprzowiny (sprzedawanej poza Wspólnotę), o co zabiega MRiRW.

 

Mogą na tym bowiem skorzystać głównie nasi zachodni rywale. W 2015 r. w pierwszej dziesiątce największych rynków eksportowych wieprzowiny z Polski jedynym krajem spoza UE były Stany Zjednoczone. Z naszym eksportem na poziomie 64,2 mln euro zajmowały czwartą pozycję. Wyprzedzały je Włoch, Czechy i Słowacja - podaje resort rolnictwa. W sumie eksport wieprzowiny z Polski sięgnął 697 mln euro - i mimo nieco większych wysyłek - był na poziomie z 2014 r.

 

Więcej w: Rzeczpospolita 21/03/2016



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij