Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisja Europejska: Nie będzie upraw GMO w Polsce
Wnioski wszystkich krajów członkowskich, które nie chcą na swoim terytorium upraw GMO, zostały zaakceptowane.

Poinformowała o tym Komisja Europejska, do której 19 państw Unii - w tym Polska - zgłosiło chęć wyłączenia z upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Dziś minął termin, w którym firmy zajmujące się takimi uprawami miały odnieść się do złożonych próśb.


Wśród 19 państw, które przekazały do Brukseli wnioski w sprawie GMO, 17 krajów wskazało, że nie chce upraw takich roślin na całym swoim terytorium. W tej właśnie grupie jest Polska, a także Francja, Włochy czy Grecja. 


Dwa kraje zdecydowały się wprowadzić zakaz upraw tylko na niektórych swoich częściach - Belgia tylko w Walonii, a Zjednoczone Królestwo w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. 


Wnioski zostały najpierw przesłane do Komisji, która następnie przekazała dokumenty firmom zajmującym się uprawami GMO. Jak poinformował rzecznik Komisji Enrico Brivio, wszystkie przedsiębiorstwa przychyliły się do złożonych próśb. W przeciwnym wypadku kraje miałyby wciąż możliwość wprowadzenia zakazu upraw, ale musiałyby wtedy udowodnić, że jest to w interesie publicznym. 


Wyłączenia, z jakich korzystają kraje członkowskie dotyczą zarówno roślin już dopuszczonych na unijnym rynku jak i tych, które czekają na autoryzację. Większą swobodę we wprowadzaniu zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych dała krajom członkowskim unijna dyrektywa przyjęta kilka miesięcy temu. 


Źródło: fakty.interia.pl


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij