Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rekordowy eksport
W 2016 roku po raz kolejny wzrośnie sprzedaż zagraniczna polskich produktów rolnych i spożywczych. Naszym atutem są niskie koszty – podaje Rzeczpospolita.

Od 2 do 6 proc. może się zwiększyć wartość eksportu rolno-spożywczego z Polski w przyszłym roku - wynika z prognozy Banku BZ WBK przygotowanej dla Rzeczpospolitej. Oznacza to, że nasi eksporterzy mogą zainkasować nawet 25 mld euro. Tempo, w jakim rośnie zagraniczna sprzedaż naszej żywności, wyhamuje w 2016 r. W bieżącym roku powinna się bowiem zwiększyć od 5 do 6,5 proc. z poziomu 21,9 mld euro w 2014 r. - szacuje BZ WBK. 


Przyszłoroczny wzrost wystarczy jednak, aby padł kolejny rekord w eksporcie rolno-spożywczym. Jego dobra passa trwa od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Od tego momentu zwiększył się on, licząc w euro, o ponad 300 proc. Tym samym eksport żywności stał się jednym z filarów polskiego handlu zagranicznego, z udziałami sięgającymi 13 proc.

 

- To naturalne, że po latach szybkiego rozwoju i zdobyciu silnej pozycji w wielu, głównie unijnych, krajach tempo eksportu wyhamowuje. Doszłoby to tego najprawdopodobniej nawet bez takich zdarzeń jak rosyjskie embargo - uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ). - Dlatego aby rozwijać eksport, nasi producenci muszą się skupić bardziej na rynkach pozaunijnych. Mamy tam wciąż dużo do zrobienia, bo na tzw. rynki trzecie przypada wciąż tylko około jednej piątej wartości eksportu rolno-spożywczego. Reszta to Wspólnota.

 

W dalszej ekspansji pomagają nam wysokie standardy produkcji i przewagi konkurencyjne. Te ostatnie topnieją, ale zdaniem Gantnera jeszcze przez kilka lat możemy skutecznie rywalizować cenowo z innymi krajami.

 

- Dla utrzymania rozwoju eksportu rolno-spożywczego duże znaczenie będzie miało zwiększenie sprzedaży produktów wysokiej jakości, w tym regionalnych i tradycyjnych. Polska ma ich wiele, ale potrzebne są zmiany strukturalne, które umożliwiłyby ich produkcję na znacznie większą skalę - mówi Gantner.


Więcej w: Rzeczpospolita 16.10.2015



Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij