Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rolnictwo znaczącą gałęzią polskiej gospodarki
Stale rosnąca wartość eksportu i dodatnie saldo handlowe. Polski sektor rolno-spożywczy to trzecia najmocniejsza gałąź polskiej gospodarki tak wynika z raportu Centrum Kompetencji Puławy.

Tylko w ubiegłym roku dochód tej branży wyniósł około 36 miliardów złotych. Jak zauważa wiceprezes Zarządu Grupy Azoty „PUŁAWY” Zenon Pokojski kondycja rolnictwa ma spory wpływ na wysokość PKB na osobę. 

Pokojski wskazuje, że umiejętne zarządzanie tą branżą pozwoli w ciągu dekady znacznie przybliżyć się do poziomu gospodarczego Hiszpanii czy Włoch. Szacuje, że wzrost gospodarczy Polski musiałby oscylować w okolicach 4 procent rocznie.

Oprócz restrukturyzacji górnictwa oraz energetyki, należy rozwijać właśnie produkcję żywności. Nie tylko surowców, ale i produktów przetworzonych.  " Wzrostowi ilości i jakości  produkcji sprzyja rozważny sposób nawożenia upraw" - dodaje Janusz Igras z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych.

Ekspert podkreśla, że  należy utrzymać możliwie naturalny system upraw, gdyż jest to korzyść względem krajów zachodnich. Kraje "starej" Wspólnoty stosują średnio 200 kilogramów nawozów mineralnych na hektar, Polska - 130 kilogramów.  "Korzysta na tym zarówno środowisko jak i konsument" - podsumowuje Janusz Igras. 

Według prognoz, w kolejnych latach siłę polskiego rolnictwa powinien wzmacniać eksport na rynki poza unijne. Chodzi o Afrykę, Indie czy Chiny.


Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało od przyszłego roku wzmożenie działań promocyjnych polskich artykułów spożywczych na trzynastu najbardziej chłonnych rynkach świata.


Polska  Federacja Producentów Żywności/iar/ksem/  


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij