Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Drożeją owoce i warzywa
Choć owoców i warzyw na rynku hurtowym w Broniszach jest pod dostatkiem, to trzeba za nie zapłacić więcej niż przed rokiem. Tańsze są natomiast jesienne truskawki i borówki amerykańskie. Na rynku hurtowym oferowane są już wszystkie odmiany jabłek.

Nadal bardzo chętnie kupowane są letnie odmiany, które pochodzą z chłodni.Najwyższe ceny osiągają wczesne odmiany takie jak Delikates i Celesta do 40 zł za 15 kg (2,66 zł za kilogram). Pozostałe odmiany kosztują od 15 zł do 25 zł za 15 kg skrzynkę. Najwięcej trzeba zapłacić za jabłka przeznaczane na przetwory (Antonówka). W porównaniu z cenami sprzed roku jabłka kosztują od 25 do 60 proc. więcej. 


Droższe niż w ubiegłym roku są też warzywa. Powodem jest susza i mniejsze tegoroczne zbiory. Według wstępnych szacunków GUS, warzyw gruntowych będzie około 16 proc. mniej niż przed rokiem. 


Największy spadek plonów, prawie 20 proc. będzie w uprawach kapustnych. To już przekłada się na cenę kapusty na rynku w Broniszach. Jest ona obecnie sprzedawana w cenie od 90 groszy do 1,20 zł za kilogram, co oznacza prawie dwukrotny wzrost cen, w porównaniu z cenami z 2014 roku.


Tymczasem sporo jest jeszcze, jak o tej porze roku, borówek amerykańskich, truskawek i malin. Dwa pierwsze gatunki są tańsze, porównując aktualne ceny z tymi sprzed roku. Truskawki od 10 zł do 14 zł, borówki 16 - 22 zł za kilogram. Drogie są  za to  jesienne maliny, cena kilograma w ofercie hurtowej waha się od 14 do 18 zł. 


Polska Federacja Producentów Żywności/pap/ksem


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij