Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polską żywność wyróżnia wysoka jakość i niska cena
Polska żywność cieszy się coraz lepszą opinią na świecie. Centrum Kompetencji Puławy opublikowało raport, z którego wynika, że nasz kraj może stać się europejskim centrum produkcji.

Dużą rolę ma tu do odegrania branża nawozów. - Chodzi o dostosowanie produkowanych przez Grupę Azoty nawozów do potrzeb rolników, z uwzględnieniem rygorystycznych przepisów unijnych w kwestii ochrony środowiska – mówi współautor raportu, prof. Janusz Igras, dyrektor naukowy Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. Profesor Igras podkreśla, że właśnie za pomocą nowych metod – syntezy - wytwarzane są obecnie nowoczesne nawozy mineralne.



Decyduje jakość, nie cena

Polscy rolnicy chętnie korzystają z tych wynalazków, sami poszukują nowych możliwości kształcenia - zauważa prof. Igras. - Dziś już bardziej decyduje jakość środków do produkcji niż cena. W tej chwili promujemy stosowanie nawozów, które uwalniają składniki pokarmowe w sposób dostosowany do tempa ich pobierania przez rośliny. To daje i lepsze efekty produkcyjne, i mniej zagraża środowisku. Bo chociaż rolnictwo nie jest dla niego nadmiernie uciążliwe, to jednak intensywne nawożenie na przykład nawozami azotowymi może powodować na przykład eutrofizację wód. Chodzi więc o to, żeby azotany były pobierane przez rośliny i tworzyły masę zieloną.



"Mamy bardzo czyste środowisko"

Rolnicza przestrzeń Polski nie jest skażona – podkreśla szef Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. – Mamy bardzo czyste środowisko. Rolnictwo nigdy w Polsce nie było bardzo intensywne. Gleby nie zostały przenawożone. Tymczasem większość krajów „starej” Unii Europejskiej w pewnym momencie doprowadziła je do stanu załamania. I jeszcze obecnie zużywa się w Zachodniej Europie około 200 kg nawozów NPK na hektar, a w Polsce – około 130 kg. Profesor Igras tłumaczy , że u nas pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych te dawki dochodziły do 170 kg na hektar, ale były to lata incydentalne . Nawozimy optymalnie, tam gdzie potrzeba, tyle ile potrzeba i wtedy, kiedy potrzeba. To wszystko sprawia, że polska żywność jest bardzo dobrej jakości. Doceniają to nie tylko rodzimi konsumenci. W tym roku szacuje się, że wartość eksportu naszych produktów rolno-spożywczych wyniesie 25 mld euro. I to mimo rosyjskiego embarga. Teraz trzeba jeszcze popracować nad stworzeniem marki polskiej żywności, żeby z innymi producentami nie konkurować wyłącznie jej niską ceną.



Polska Federacja Producentów Żywności/Polskie Radio/ksem/


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij