Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zaostrzone kontrole żywności ekologicznej? Tego chce UE
Komisja rolna europarlamentu opowiada się za zaostrzonymi kontrolami wobec producentów żywności ekologicznej. Z naszego rynku wiemy, że nie jest z tym dobrze.

Europosłowie przegłosowali wczoraj sprawozdanie w tej sprawie. Przyszłe unijne regulacje mają zagwarantować, że produkty, które kupujemy w sklepach są rzeczywiście ekologiczne.


Według europosłów kontrole żywności ekologicznej powinny być przeprowadzane w trakcie całego procesu produkcji, a nie tylko na wybranych jego etapach. Gospodarstwa rolne - zdaniem deputowanych - powinny być sprawdzane przynajmniej raz w roku. Jeśli pojawiłoby się podejrzenie, że dany produkt zawiera niedozwolone pestycydy, to nie mógłby być on oznakowany jako ekologiczny dopóki nie zostałoby to dokładnie sprawdzone. Takie oznakowanie możliwe byłoby tylko wtedy, jeśli okazałoby się, że skażenie pestycydami było nie do uniknięcia, a producent dochował wszelkich środków ostrożności.


"Chcemy poprawić monitoring sektora rolnego, by brał on na siebie odpowiedzialność za to, co się dzieje w gospodarstwach i - dzięki temu - uniknąć wszelkich nieprawidłowości" - powiedział europoseł Zielonych Martin Hausling, autor sprawozdania w tej sprawie. Będzie ono teraz podstawą do negocjacji z państwami członkowskimi na temat przyszłych regulacji. Unijne kraje opowiadają się za bardziej sporadycznymi kontrolami w gospodarstwach.


Ostatnia ogólnokrajowa kontrola jakości handlowej żywności ekologicznej została przeprowadzona przez UOKiK w 2014 r. Pomimo tendencji do poprawy, wyniki są nadal niezadowalające.
Z  uwagi na różnego rodzaju nieprawidłowości zakwestionowano to 22,4 proc. badanych produktów. Pod względem oznakowania zakwestionowała 15,6 proc. partii towaru.


Polska Federacja Producentów Żywności/iar/pap/Bruksela/ksem/Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij