Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Finlandia wycofuje się z podatku dyskryminującego
W dniu 29/09/2015 r., po rozmowach z Komisją Europejską, fiński Komitet Ministrów ds. Polityki Gospodarczej podjął decyzję o zniesieniu od 2017 r. podatku dyskryminacyjnego na słodycze i lody.

Na stronie internetowej fińskiego Premiera dostępna jest informacja prasowa w tej kwestii – jedynie w fińskiej i szwedzkiej wersji językowej (http://vnk.fi/artikkeli/-/asset_publisher/makeisten-ja-jaatelon-vero-poistetaan-vuonna-2017)


Do podjęcia decyzji o zniesieniu podatku przyczyniły się skargi fińskiego Stowarzyszenia Producentów Żywności (ETL) składane do Komisji Europejskiej w 2013 r. , w których ETL wskazywało, że wprowadzony podatek zaburza konkurencyjność, a także nosi znamiona nieuzasadnionej pomocy publicznej.


Wiosną br. Komisja Europejska stwierdziła, że fiński podatek dyskryminacyjny jest niezgodny z przepisami UE dotyczącymi zasad udzielania pomocy przez państwo. Podatek nie traktuje podobnych produktów w neutralny sposób  i przyznaje selektywne korzyści podatkowe.


Decyzja fińskiego rządu stanowi ważny precedens w walce z podatkami dyskryminującymi na żywność wprowadzonymi w innych krajach UE (obok uchylenia duńskiego podatku od zawartości tłuszczów nasyconych).


Polska Federacja Producentów Żywności

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij