Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Mleczarze wywalczyli pomoc, ale nie dla siebie
Unia obiecała dać pół miliarda euro na pomoc dla rolników. Jednak prawdopodobnie niewiele z tego przypadnie producentom mleka, a to właśnie oni tę pomoc wymusili, gromadnie zjeżdżając do Brukseli i praktycznie paraliżując miasto na wiele godzin - podaje "Gazeta Wyborcza".

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej rekompensaty należą się rolnikowi, jeśli jego przychody spadną o minimum 30 proc. w stosunku do średniej z ostatnich trzech lat. A takich wśród dostawców mleka jest naprawdę niewielu. Według GUS przychody naszych hodowców krów spadły o 20 proc., nie załapują się więc na unijną pomoc. Mleczarze tłumaczą, że ich produkcja jest specyficzna, bo to oni najdłużej czekają na zwrot inwestycji - od kupna jałówki do sprzedania pierwszego litra mleka mija ok. półtora roku, w czasie którego rolnik tylko dokłada do tej produkcji. Dlatego KE powinna zmienić rozporządzenie, aby uruchomić inne sposoby pomocy dla nich. Zwłaszcza w takim roku jak ten, kiedy susza przetrzebiła pastwiska i pola kukurydzy, więc będą problemy z paszą dla bydła.


Zdaniem Waldemara Brosia, prezesa Związku Spółdzielni Mleczarskich, Unia ma możliwości, by pomóc rolnikom i wpłynąć na wzrost cen, ale z niewiadomych powodów nie chce z nich jak dotąd skorzystać. - Kiedy w 2007 roku mieliśmy podobny, ale znacznie łagodniejszy kryzys, to KE uruchomiła interwencyjny skup masła i mleka w proszku oraz dopłaty do eksportu tych produktów. I kryzys został szybko rozwiązany. Teraz dopłat do eksportu nie ma w ogóle, a w skupie interwencyjnym obowiązują ceny z roku 2008, czyli nierealne, bo ceny od tamtej pory wzrosły o blisko 30 proc. - mówi Broś.


Więcej w: Gazeta Wyborcza 11.09.2015


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij