Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE dała zielone światło dla połączenia Mondelez z DEMB
Komisja Europejska zatwierdziła joint venture pomiędzy Mondelez International i DE Masters Blenders, które stworzy ogromną globalną firmę kawową. Warunkiem fuzji jest pozbycie się przez oba podmioty niektórych marek na kilku rynkach.

Komisja Europejska zastrzegła, że aby dokonać joint venture, Mondelez musi sprzedać swoją działalność Carte Noire na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). DE Masters Blenders (DEMB) musi tymczasem pozbyć się swojej działalności po marką Merrild całym EOG i licencji dotyczącej marki Senseo w Austrii.


Firmy nie komentują losów oraz potencjalnych nabywców dla firm, które mają do sprzedania. Reuters podał, że marką Carte Noire może być zainteresowana włoska Lavazza.


Nowa spółka joint venture zostanie nazwana Jacobs Douwe Egberts i będzie miała swoją siedzibę w Holandii (tak jak DEMB do tej pory). Jej roczne przychody wyniosą ponad 5 mld euro, co i tak plasuje twór niżej za Nestle.


Mondelez posiada prawie 13 proc. światowego rynku kawy. Douwe Egbert ma 5,9 proc. rynku. Światowy lider - Nestle - zgarnia obecnie 22 proc. globalnego rynku kawy.


Mondelez i DEMB oczekują, że ich przedsięwzięcie zostanie sfinalizowane jeszcze w tym roku. Zgodnie z warunkami umowy, Mondelez otrzyma 4 mld euro w gotówce i 49 procent udziałów w Jacobs Douwe Egberts. Większościowym właścicielem będzie Acorn Holdings B.V. (AHBV), do którego należy DEMB. Z kolei właścicielem AHBV jest grupa inwestycyjna, w której główną rolę gra JAB Holding Company s.a r.l.


Zarówno Mondelez, jak i DEMB są obecne w Polsce. Douwe Egbert jest właścicielem firmy Prima Poland, producenta kawy Prima.


(Źródło: Portalspożywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij