Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Mur na jabłka z Polski
Rosyjski nadzór sanitarny grozi zakazem reeksportu owoców przez państwa UE. To ma zablokować przemyt jabłek z Polski - owocu zakazanego przez Kreml – podaje Gazeta Wyborcza.

O możliwości wprowadzenia ograniczeń lub nawet zakazu reeksportu owoców z państw UE oraz pozostałych państw Zachodu objętych rosyjskim embargiem powiedział agencji Interfax Siergiej Dankwert, szef rosyjskiego nadzoru sanitarnego Rossielchoznadzor. Pretekstem do takich gróźb był incydent z dostawcami z Bułgarii, których Rossielchoznadzor podejrzewa o fałszowanie certyfikatów na reeksport jabłek. Pod koniec zeszłego tygodnia w Rosji urzędnicy Rossielchoznadzoru zawrócili 57 ciężarówek, przewożących kilkaset ton jabłek, które zgodnie z bułgarskim certyfikatem reeksportowym miały pochodzić z Brazylii. - Analizy pokazały, że takich odmian jabłek w Brazylii nie ma. Prawdopodobnie to były owoce z Polski lub Belgii - powiedział Dankwert agencji Interfax. 


Rosyjska dziennikarka Marianna Maksimowska ironicznie replikowała na to, że w rosyjskich sklepach nadal są polskie jabłka, tylko jako owoce z Serbii, i to dwa razy droższe. Za taką politykę Kremla płacą zwykli Rosjanie. W zeszłym roku ceny artykułów spożywczych w Rosji wzrosły o 16,7 proc., a w UE spadły o 1 proc. Natomiast w pierwszym kwartale 2015 r. żywność w Rosji zdrożała o 12,2 proc., a w UE o 0,7 proc., jak podawał rosyjski urząd statystyczny Rosstat.


(Więcej w: Gazeta Wyborcza)

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij