Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Posłowie Parlamentu Europejskiego poparli obowiązkową informację o kaloryczności napojów alkoholowych
Komisja Europejska powinna przygotować wniosek, w którym znajdą się plany zobowiązania producentów alkoholu do podawania wartości kalorycznej i składu na etykietach, najpóźniej do 2016, uznali posłowie PE w środę. W przyjętej rezolucji wzywają oni do stworzenia nowej strategii dotyczącej alkoholu w UE, skoncentrowanej na ograniczeniu spożycia alkoholu wśród nieletnich oraz na wprowadzeniu w całej UE oznaczeń ostrzegających przed piciem i prowadzeniem pojazdów oraz piciem w ciąży.

Posłowie wzywają Komisję Europejską do "niezwłocznego rozpoczęcia prac nad nową strategią dotyczącą alkoholu dla UE (2016-2022)", aby pomóc rządom krajowym w radzeniu sobie ze szkodami wyrządzanymi przez alkohol. Wśród celów strategii powinny znaleźć się zbieranie wiarygodnych danych, ulepszona prewencja oraz terapie, zmniejszenie ilości wypadków związanych z prowadzeniem po wypiciu alkoholu oraz wyraźne rozróżnienie pomiędzy modelami picia, stwierdzili posłowie w rezolucji, którą przyjęli w środę.

 

Etykiety ze składnikami i kaloriami

  • Komisja Europejska powinna ocenić, czy obowiązek dostarczania konsumentom informacji na temat składników i wartości kalorycznej powinien odnosić się do napojów alkoholowych, stwierdzili posłowie.
  • Wartość kaloryczna napojów alkoholowych powinna być jasno przedstawiona, a Komisja Europejska powinna przedstawić propozycję przepisów najpóźniej do końca 2016 roku, dodali.
  • Posłowie wezwali także Komisję Europejską do rozważenia wprowadzenia unijnego systemu etykiet przestrzegających przed piciem alkoholu w ciąży oraz prowadzeniem po alkoholu.

Źródło: Parlament Europejski

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij