Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zniesienie kwotowania szansą na ekspansję w Azji i Afryce?
Z końcem marca 2015 r. zakończyło się w UE obowiązywanie systemu kwotowania produkcji mleka. Mechanizm ten wprowadzono w 1984 roku, w czasach, gdy UE walczyła z nadprodukcją mleka. Ekonomiści przewidują, że europejskie mleko może podbić azjatyckie i afrykańskie rynki, ale rolnicy mają obawy, że brak kwot doprowadzi do obniżki cen tego wyrobu - informuje FAMMU/FAPA.

Według danych Eurostatu rośnie zainteresowanie unijnymi przetworami mlecznymi na świecie. W ostatnich pięciu latach wartość całego eksportu mleczarskiego poza UE wzrosła o 9%. Eksport do Korei Południowej wzrósł dwukrotnie pomiędzy 2010 a 2014 rokiem. Przewodniczący komisji rolnictwa, deputowany chadeków Czesław Siekierski zauważa, że kwoty mleczne nie uchroniły rynku od istotnych wahań cenowych, dochodowych a nawet produkcyjnych, oraz przed zaburzeniami, a nawet kryzysem w latach 2008-2009. Przypomina także, że zmiana nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, bo było o niej wiadomo od 2003 roku. C. Siekierski dodaje, że pomocne przy wzroście produkcji po likwidacji kwot może być embargo rosyjskie, które wymusiło poszukiwanie nowych rynków eksportowych. Zauważa także, że w wielu krajach UE spożycie przetworów mlecznych jest zbyt małe i należy promować jego zwiększenie.


Produkcją mleka w Unii Europejskiej zajmuje się ok. 650 tys. gospodarstw. Przemysł mleczny jest wart ok. 55 mld EUR. A przemysł związany z przetwórstwem mlecznym zatrudnia ponad 300 tys. Europejczyków.


Brytyjski poseł konserwatystów, James Nicholson obawia się, że razem z kwotami mlecznymi skończy się pewna era przemysłu mlecznego. Twierdzi on, że po 31 latach istnienia spowoduje to pewną nerwowość wśród rolników. Nicholson przygotowywał parlamentarne sprawozdanie na temat europejskiego przemysłu mlecznego. Jego zdaniem koniec kwot to dobra okazja do wzmocnienia tej gałęzi przemysłu. Brytyjski poseł chciałby, żeby UE przyjrzała się kwestii zmienności cen na światowych rynkach, tak by zmiany na giełdach w USA czy Nowej Zelandii nie zaskakiwały europejskich rolników. 


(Źródło: FAMMU/FAPA, Portalspożywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij