Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wolny rynek doda sił polskim mleczarzom
Po zniesieniu z końcem marca unijnych kwot mlecznych na rynku pojawi się pełna konkurencja. I szansa dla krajowych firm na ekspansję zagraniczną.

Bruksela przyznaje, że zniesienie kwot może być szokiem, ale w konsekwencji przyniesie korzyści. - To jest wyzwanie, bo całe pokolenie rolników będzie teraz musiało się przystosować do nowych warunków i pewnej chwiejności - powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa. Według niego jest to jednak również szansa. Poprzez wprowadzenie mechanizmów rynkowych sektor mleczny może dokonać ekspansji i dostarczać więcej produktów przetworzonych, a także składników mlecznych, do szybko rosnących nowych sektorów przemysłu spożywczego.


Nie oznacza to jednak, że rynek będzie zupełnie wolny. Rolnicy nie mogą być narażeni na zbyt daleko idące zmiany cen, bo ważne jest bezpieczeństwo zaopatrzenia w żywność. A rolnik raz zniechęcony do produkcji zrezygnuje z niej i trzeba będzie powstałą lukę zapełnić importem. Dlatego UE dalej będzie stosować inne instrumenty wsparcia, np. zachęty do porozumień między producentami a handlowcami. Bruksela zachęca rolników do organizowania się w grupy producenckie, by zwiększyć siłę przetargową.

 

Według ekspertów KE reforma nie będzie miała bezpośredniego wpływu na ceny produktów mlecznych, nie spowoduje też raczej zmiany sytuacji na rynkach lokalnych. Zdaniem Czesława Siekierskiego, eurodeputowanego PSL i szefa Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim, polscy producenci mają szansę zaistnienia na zagranicznych rynkach. - Będą chcieli więcej produkować, bo wielu z nich wzięło kredyty, więc będą szukać rynków zbytu na zewnątrz. Ale powinni też pomyśleć o zróżnicowaniu produkcji lokalnej. Polacy wciąż spożywają mało nabiału - uważa Siekierski. Według niego przed polskim przemysłem mleczarskim - w porównaniu z innymi krajami UE - jest przyszłość, bo to produkcja, która wymaga dużych nakładów pracy.


(Więcej w: Rzeczpospolita 27.03.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij