Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Pudliszki w rękach globalnego giganta
Kontrolowany przez Warrena Buffetta Heinz oraz Kraft Foods łączą siły. Powstanie koncern o globalnych przychodach sięgających 28 mld dol.

Z tak dużą sprzedażą Kraft Heinz będzie zajmował piąte miejsce wśród największych producentów żywności i napojów na świecie. W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzą obie firmy, wyprzedzać go będzie tylko PepsiCo i Nestle. W swojej ofercie będzie miał osiem marek o wartości przekraczającej 1 mld dol. każda.

 

Koncern Kraft Heinz będzie w stanie nadal rozwijać się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, swoim największym rynku (na Amerykę Północną będzie przypadać niemal 80 proc. sprzedaży nowej firmy). Dzięki mocnej pozycji Heinza za granicą, będzie mógł także konkurować z największymi globalnymi koncernami spożywczymi na światowym rynku. Większa skala działalności ma zapewnić nowej firmie oszczędności rzędu 1,5 mld dol. rocznie do 2017 r.

 

W 2012 r. Kraft Foods podzielił się na dwie niezależne firmy. Ta, która łączy się z Heinzem, działa dziś głównie w USA. Druga - Mondelez International, jest międzynarodowym graczem, obecnym m.in. w Polsce. W swojej ofercie ma m.in. czekolady Milka i Alpen Gold, wafelki Prince Polo oraz kawy Jacobs i Maxwell House. Heinz wszedł do Polski w 1994 roku. Początkowo importował ketchup, fasolę i tuńczyka w puszce. W 1997 r. Amerykanie przejęli markę Pudliszki, lidera rynku keczupów. Oferują pod nią także dania gotowe, sosy i makarony. Głównym konkurentem Heinza w Polsce do tej pory była firma Agros Nova, właściciel m.in. marki Łowicz. Wkrótce jednak będzie musiał konkurować ze znacznie silniejszym graczem. Pod koniec 2014 r. plany przejęcia większości marek Agros Novej, w tym Łowicza, ogłosiła grupa Maspex. Do zamknięcia transakcji brakuje już tylko zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 


(Więcej w: Rzeczpospolita 27.03.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij