Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wyróżnienia Pro Polonia Opulenta - dla wicepremiera i dziennikarki PAP
Pro Polonia Opulenta - wyróżnienie Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ) otrzymał w czwartek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Wśród nagrodzonych jest także dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej Anna Wysoczańska

Nagrody Pro Polonia Opulenta (Dla Polski Dostatniej) przyznawane są od 2000 r. osobom i instytucjom, których działalność - zdaniem członków PFPŻ - miała pozytywny wpływ na przemysł żywnościowy w Polsce. 

Nagrodę przyznano w kategoriach: naukowiec, instytucja, media. Złotą Pro Polonia Opulenta uhonorowano wicepremiera Piechocińskiego. Wyróżniono go za działania na rzecz promocji i rozwoju polskiej gospodarki żywnościowej w kraju i na świecie. 

Prezes Federacji Małgorzata Skonieczna podkreślała przy okazji uroczystości wręczenia nagród, że w 2014 r. roku trzeba było się zmierzyć z "wieloma utrudnieniami zarówno o charakterze geopolitycznym, ale także fitosanitarnym i weterynaryjnym". Jak oceniła, "wyniki osiągnięte przez polską gospodarkę żywnościową świadczą jednak, że polscy rolnicy i przetwórcy świetnie sobie dają radę". 

"Największą miarą jest wielkość eksportu żywności. W ubiegłym roku przekroczyła ona 21 mld euro, a dodatnie saldo w handlu żywnością wyniosło ponad 6 mld euro" - zaznaczyła szefowa Federacji. 

M.in. do utrudnień, o których mówiła Skonieczna, nawiązał obecny na uroczystości minister rolnictwa Marek Sawicki. "Rosja i jej embargo, wydawało się, że będą wielkim zagrożeniem. One odcisnęły piętno na kilku sektorach żywnościowych, ale nie złamały 'ducha eksportu' " - mówił Sawicki. 

Nagrodę w kategorii media przyznano dziennikarce PAP; Annę Wysoczańską wyróżniono za merytoryczne i obiektywne informowanie o gospodarce żywnościowej. 

W kategorii świat nauki nagrodę za działania na rzecz współpracy nauki z przemysłem żywnościowym odebrał prof. Andrzej Lenart ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Natomiast w kategorii nauka - za 20-letnie działania na rzecz edukacji żywieniowej konsumentów - przyznano Wszechnicy Żywieniowej Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. 

Nagroda w kategorii firmy z otoczenia biznesu żywnościowego trafiła do spółki J.S. Hamilton Poland S.A. 

Nagrody wręczono w trakcie gali towarzyszącej "Forum 100", corocznemu spotkaniu przedstawicieli kadry zarządzającej przemysłu spożywczego, organizacji branżowych, instytucji rządowych i naukowców. Organizatorem Forum jest Polska Federacja Producentów Żywności. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: Minister Gospodarki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

(Źródło: PAP)

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij