Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zatory płatnicze mniej dokuczliwe dla producentów
Rosyjskie embargo zaszkodziło do tej pory nielicznym przedsiębiorstwom. Większość firm branży jest w dobrej kondycji finansowej.

Nieco ponad 172 mln zł wyniosły zaległości płatnicze branży spożywczej w listopadzie 2014 r. - wynika z najnowsze­go raportu Bisnode Polska, firmy zbierającej dane finan­sowe przedsiębiorstw. Zale­głości były o niemal 21 proc. niższe niż przed rokiem. Lepiej niż branża spożywcza poradzili sobie tylko produ­cenci tworzyw sztucznych.


- Embargo wprowadzone przez Rosję w ubiegłym roku dotknęło tylko niektórych grup producentów. Generalnie sytuacja na polskim rynku żywności i napojów poprawia się, o czym świadczą wyniki przedsiębiorstw - uważa Tomasz Starzyk, rzecznik Bisno­de Polska.


Podobnego zdania jest Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producen­tów Żywności. - Nasi producenci dobrze poradzili sobie ze skutkami nadwyżki na unijnym rynku, ponieważ są bardziej konku­rencyjni cenowo niż przedsię­biorcy z Europy Zachodniej. Dzięki temu w poprzednich miesiącach udawało się im zwiększać sprzedaż do UE, największego rynku eksporto­wego polskiej branży rolno-spożywczej – powiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolita. Jak dodaje, dziś niewiele wskazuje na to, aby w 2015 r. - a przynajmniej w pierwszej jego połowie - miało dojść do załamania w branży. Produ­cenci odczuwają pozytywne skutki spadku cen wielu su­rowców, w tym cukru i zbóż. Słaby złoty sprzyja rozwijaniu eksportu żywności.


- Czynnikiem ryzyka jest utrzymująca się od kilku miesięcy deflacja, będąca efektem embarga oraz wojny cenowej w handlu, głównie między dużymi sieciami han­dlowymi a dyskontami. Jej skutki mogą być najbardziej dotkliwe dla małych i śred­nich przedsiębiorstw będą­cych w słabszej kondycji fi­nansowej. Część z nich może wypaść z rynku - dodał An­drzej Gantner.


(Więcej w: Rzeczpospolita 26.01.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij