Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Przemysł spożywczy motorem gospodarki: WYZWANIA -PERSPEKTYWY – INWESTYCJE
Rzetelna informacja nt rynków trzecich, konsolidacja i współpraca producentów (w tym organizacja giełd rolnych) w celu zmniejszenia ryzyka i kosztów wejścia na nowe rynki, silna dyplomacja zagraniczna oraz dostęp do kredytów eksportowych - to czynniki niezbędne dla dalszego rozwoju polskiego eksportu uznali paneliści debaty zorganizowanej w trakcie konferencji "Nowe zachęty inwestycyjne dla sektora spożywczego".

Konferencja została zorganizowana przez PAIiIZ we współpracy z Polską Federacją Producentów Żywności 12 stycznia w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób - przedstawicieli polskich i zagranicznych firm z branży spożywczej prowadzących działalność w Polsce, przedstawicieli administracji publicznej jak i mediów.

 

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik rozpoczynając konferencję zaznaczyła, że „sektor spożywczy w ostatnich latach stał się dominującą gałęzią polskiego przemysłu”. „Przemysł spożywczy generuje ponad 13% polskiego PKB, a wartość skumulowana tych inwestycji wynosi 9,5 mld euro” - dodał z kolei prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

 

Natomiast Michał Koleśnikow z Departamentu Analiz Makroekonomicznych BGŻ przypomniał, że zwiększająca się konkurencyjność branży spożywczej obrazuje się w dobrych wynikach eksportu, który w ciągu dekady wzrósł 5 krotnie.

 

W związku z niezaprzeczalnym sukcesem branży spożywczej w lipcu 2014 roku została ona uznana za jeden z sektorów o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Moment ten został oceniony przez Andrzeja Gantnera, dyrektora generalnego PFPŻ, za przełomowy. „Po 25 latach zauważono potencjał sektora spożywczego i włączono go do branż priorytetowych polskiej gospodarki” - powiedział dyrektor Federacji. Zaznaczył on jednak, że jednocześnie jest to dobry czas na przeprowadzenie koniecznych inwestycji strukturalnych, jako że proste przewagi komparatywne czyli niższa cena, będą sukcesywnie zanikać.

 

Dlatego też firmy działające w obszarze sektora spożywczego zachęcane są do korzystania z nowych rządowych instrumentów wsparcia dla inwestycji. W trakcie spotkania zostały one szczegółowo omówione przez zastępcę dyrektora DIZ Marka Szostaka.

 

Więcej informacji oraz prezentacje można znaleźć na stronie:

http://www.paiz.gov.pl/20150112/motor_polskiej_gospodarki_sektor_spozywczy


10834880_914374708595535_5384841210167922679_o

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij