Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rośnie wolumen międzynarodowego handlu artykułami mleczarskimi
W bieżącym roku wolumen międzynarodowej wymiany handlowej przetworami mleczarskimi prawdopodobnie będzie istotnie wyższy niż w 2013 roku. Według ostatnich prognoz FAO, przedstawionych w Food Outlook, osiągnie on poziom 71,9 mln ton w ekwiwalencie mleka, co oznacza wzrost o 4,6 proc. w relacji rocznej.

Sprzedaż zwiększą regiony należące do czołówki światowych eksporterów - Nowa Zelandia i Unia Europejska, które razem odpowiadają za 50 proc. światowego handlu, a także Stany Zjednoczone, mające 15-procentowy udział w globalnym rynku - podali analitycy Banku BGŻ.

Z kolei popyt na artykuły mleczne rośnie przede wszystkim w Azji, w tym głównie w Chinach, Malezji, Wietnamie i Tajlandii. Pozostałe regiony tego kontynentu też są ważnym rynkiem zbytu artykułów mlecznych, jednak w bieżącym roku poziom dokonywanych przez nie zakupów pozostał bez zmian lub wręcz obniżył się.

Podobnie w przypadku Rosji, drugiego światowego importera przetworów mleczarskich. Szacuje się, że w bieżącym roku zaimportuje on o około 10 proc. mniej artykułów mlecznych niż w 2013 roku.

Odmiennie kształtuje się sytuacja w Afryce, która w ostatnich dwóch latach była nieco "wypchnięta"' z rynku przez Chiny i Rosję. Niemniej, systematycznie obniżające się ceny przetworów mleczarskich wpłynęły na odwrócenie tych trendów. Wstępne dane za pierwsze półrocze br. wskazują na wzrost zakupów dokonywanych przez Egipt (masła o 1 proc. do 27,3 tys. t; serów o 51 proc. do 51,5 tys. t, przy obniżce importu odtłuszczonego mleka w proszku o 16 proc. do 31,1 tys. t), coraz bardziej aktywna jest Algieria.

W ujęciu produktowym dość duże zmiany zachodzą na rynku mleka w proszku. Według prognoz FAO w 2014 r. światowy eksport pełnego mleka w proszku będzie o 9,8 proc. wyższy niż rok wcześniej i wyniesie 2,7 mln t. Po stronie importu przyczynią się do tego głównie Chiny, które według szacunków zakupią na rynku globalnym 1 mln t tego produktu, tj. o 35% więcej w relacji rocznej - w trzech pierwszych kwartałach zaimportowały 0,6 mln t PMP, czyli o 56 proc. więcej r/r.

Chiny napędzały także koniunkturę w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). W okresie styczeń-wrzesień Państwo Środka zwiększyło import o 35 proc. w relacji rocznej do 208,5 tys. t (co daje prawie 20-procentowy udział w światowym handlu OMP). Niemniej, ze względu na silne spadki cen, istotny wzrost zakupów odnotowano również w odniesieniu do Malezji, Tajlandii i Japonii, a szacunki FAO wskazują, że wzrośnie także sprzedaż w przypadku Wietnamu. Swoją aktywność na rynku obniżyły natomiast Meksyk i Filipiny (jedni z liderów, jeżeli chodzi o import OMP). W okresie styczeń-sierpień br. Meksyk zakupił ogółem 132,2 tys. t OMP, tj. o 2 proc. mniej niż w analogicznym czasie 2013 roku, zaś Filipiny 64,1 tys. t, co oznacza spadek o 14 proc. w relacji rocznej.

W przypadku masła FAO spodziewa się jedynie 3,8-procenotwego wzrostu wymiany handlowej. Wprawdzie od wielu lat mocno zwiększają import Chiny - w samym 2014 r. (styczeń-wrzesień) o prawie 100 proc. do 69,1 tys. t, niemniej ze względu na nałożone embargo zakupy prawdopodobnie zmniejszy Rosja.

(Źródło: BGŻ/Portalspożywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij