Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE wprowadza nowe zasady promocji produktów rolnych
W dzienniku urzędowym UE zostało opublikowane rozporządzenie ustalające nowe zasady promocji produktów rolnych.

Celem nowej polityki promocyjnej jest pozyskanie nowych rynków oraz dywersyfikacja partnerów handlowych. W przyszłości planuje się nie tylko znaczne zwiększenie dostępnych środków z budżetu UE przeznaczonych na tę politykę, ale także utworzenie europejskiej agencji wykonawczej, której zadaniem będzie jej wsparcie.


Dzięki możliwości zastosowania wyższych stawek współfinansowania budżet promocyjny wynoszący obecnie 61 milionów euro rocznie zostanie zwiększony do 200 milionów euro.


Zgodnie z nowymi przepisami współfinansowanie krajowe przestanie istnieć, a stawki współfinansowania unijnego wzrosną do 70 proc. w przypadku programów prostych zgłoszonych przez organizację z jednego państwa członkowskiego, do 80 proc. w przypadku programów, w których bierze udział wiele państw członkowskich oraz programów ukierunkowanych na państwa trzecie, a do 85 proc. w przypadku środków kryzysowych.


Poza tym wprowadzone zmiany rozszerzą zakres kwalifikujących się produktów (w tym produktów przetworzonych, takich jak chleb czy makaron) oraz umożliwią uczestnictwo w programach organizacjom producentów.


Jak powiedział Phil Hogan - unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, w ostatnich latach następował stały wzrost eksportu produktów rolnych - do 110 mld euro. Nowy system promocji oraz trzykrotne zwiększenie środków budżetowych przeznaczonych specjalnie na ten cel (do 200 mln euro rocznie) poszerzy możliwości pozyskania nowych rynków i zróżnicowania już istniejących oraz przybliży konsumentom w Europie i na całym świecie funkcjonowanie norm jakości produktów rolnych UE, a także pokaże znakomite tradycje i różnorodność UE.


Nowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 grudnia 2015 r.


(Źródło: Farmer)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij