Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zmieniający się świat wymusza zmiany WPR
Zmienia się gospodarcza mapa świata. Zachodzące zmiany wymuszają ewolucję Wspólnej Polityki Rolnej Unii europejskiej - powiedział Andrzej Kowalski, dyrektor IERiGŻ.

Podkreślał, że wspólna polityka rolna stoi wobec szeregu wyzwań, z jednej strony wyjątkowych, z drugiej nieprzewidywalnych, wymagających podjęcia strategicznych i długoterminowych decyzji odnośnie do przyszłości unijnego rolnictwa oraz obszarów wiejskich.


Dalsze zmiany WPR są konieczne w celu sprostania nowym wyzwaniom, takim jak: utrzymanie i poprawa konkurencyjności w świecie charakteryzującym się przybierającymi na sile procesami globalizacji i zwiększającą się zmiennością cen, przy jednoczesnym zachowaniu produkcji rolnej w całej Unii Europejskiej, a także jako odpowiedź na rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego zarówno na poziomie UE, jak i w skali globalnej, poprawa zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi takimi jak woda, powietrze, oraz zapewnienie sprawiedliwego i zrównoważonego rozdziału wsparcia w ramach WPR między państwami członkowskimi i rolnikami.


W 2012 roku w globalnym PKB USA miały 18,9 proc., Chiny 14,9 proc,, a Indie 5,6 proc. Japonia również 5,6 proc., a Niemcy 3,8 proc. Ciekawe, że szósta i siódma pozycję zajmowały Rosja (3 proc.) oraz Brazylia 2,8 proc. światowego PKB. To obrazuje pojawienie się nowych krajów w światowej czołówce gospodarczej - mówił Andrzej Kowalski.


Równocześnie zaznaczył, że Unia Europejska przegrywa w wyścigu ze światem pod względem innowacyjności i demografii, co będzie miało dalekosiężne i negatywne skutki w przyszłości.


(Źródło:  Portalspożywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij