Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE zużywa więcej pszenicy na paszę niż na cele żywnościowe
Oczekuje się, że po wyraźnym spadku w sezonie obecnym, w przyszłym sezonie wzrosnąć ma w UE zużycie pszenicy na cele paszowe. Więcej ziarna będzie przeznaczane na skarmianie zwierząt niż na cele żywnościowe - podał Bank BGŻ.

Międzynarodowa Rada Zbożowa opublikowała również prognozę szczegółowych bilansów podstawowych zbóż na świecie i w głównych regionach uprawy. W przypadku unijnego rynku pszenicy zwyczajnej oczekuje się, że zbiory w 2014 r. wyniosą 137,1 mln t wobec 134,3 mln t rok wcześniej. Zapasy na początek sezonu 2014/15 mają być jedynie o 0,1 mln t wyższe niż rok wcześniej i mają wynieść 8,9 mln t. Znacznie większe niż w obecnym sezonie ma być jednak zużycie pszenicy zwyczajnej w UE-28. Ma ono wzrosnąć do 115,7 mln t wobec prognozowanych 108,0 mln t w sezonie 2013/14. Zdecydowana większość wzrostu zużycia przeznaczona zostanie na cele paszowe. Ma ono wzrosnąć o 5,5 mln t do 49,5 mln t.


Kraje UE tradycyjnie dużą część wyprodukowanej pszenicy zużywają na cele paszowe. Jak wynika z obliczeń na podstawie prognoz MRZ, w sezonie 2013/14 pasze będą odpowiadały za 40,7 proc. a w sezonie 2014/15 aż 42,8 proc. całego zużycia pszenicy zwykłej w UE-28. Jest to większy udział niż zużycia na cele żywnościowe (42,0 proc.). Jest to również znacznie więcej niż przeciętnie na świecie - w obecnym sezonie pasze będą odpowiadały za 19,1 proc., a w przyszłym sezonie 19,5 proc. zużycia.


Przeciętnie na świecie pszenicę zużywa się przede wszystkim na cele żywnościowe (68,7 proc. w sezonie 2013/14). Wśród dużych producentów pszenicy jedynie w relatywnie słabo zaludnionych, rozległych krajach takich jak Australia i Kanada pasze stanowią większą część zużycia pszenicy niż w UE. W obecnym sezonie ma to być odpowiednio 56,7 i 50,8 proc. całego zużycia. W Rosji i na Ukrainie udział paszowego przeznaczenia pszenicy jest również stosunkowo duży i ma wynieść odpowiednio 36,8 i 32,6 proc. zużycia. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, które są największym eksporterem pszenicy i największym producentem kukurydzy na świecie, pasze stanowią mały udział w zużyciu pszenicy (17,6 proc. w sezonie 2013/14). Co oczywiste, najmniejsze znaczenie pasz w zużyciu notuje się w ludnych krajach rozwijających się - w Chinach w obecnym sezonie wyniesie ono 18,0 proc., a w Indiach 6,5 proc


(Źródło: Bank BGŻ/ww.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij