Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Znaczący wzrost eksportu masła z Polski
W latach 2010-2011 wywóz masła z Polski przezywał rozkwit. W 2012 roku m.in. na skutek relatywnie wyższych cen polskiego masła odnotowano odwrócenie tego trendu. Polskie masło znów było konkurencyjne cenowo w 2013 roku, co przełożyło się na wzrost eksportu tego tłuszczu - informuje FAMMU/FAPA.

Zwiększyła się także istotność tego tłuszczu dla wywozu mleczarskiego. W ubiegłym roku za granicę wysłano 31,6 tys. ton masła, o 1,2% więcej niż rok wcześniej, uzyskując 119 mln EUR - oznaczało to 29% zwyżkę, tym samym dynamika wzrostu wywozu tego tłuszczu byłą najwyższa spośród wszystkich przetworów mlecznych.


Masło z Polski trafia przede wszystkim (88% wartości eksportu) do państw UE, głównie na rynki Piętnastki. To większe niż w 2012 roku różnice pomiędzy cenami masła w Polsce względem notowań na rynkach czołowych odbiorców we Wspólnocie były głównym czynnikiem wzrostu. W ubiegłym roku notowania masła w Polsce były niekiedy niższe nawet ok. 20% niż notowania w Niemczech. Produkt z Polski znów był bardzo konkurencyjny cenowo i niemal w całym okresie notowania hurtowe w UE były o kilka punktów procentowych niższe niż ceny w naszym kraju.


Głównym odbiorcą masła z Polski w 2013 roku były Czechy, które sprowadziły go o 16,3% więcej niż rok wcześniej - 5,29 tys. ton, płacąc kwotę wyższą o 45% (19,96 mln EUR). Na drugim miejscu pod względem wartości importowanego z Polski masła znalazła się Słowacja (15,81 mln EUR; +30%). Niemcy, ograniczyły przywóz tego tłuszczu. Ilościowo odnotowano tu 16,2% zniżkę do 3,91 tys. ton, jednak wartość wzrosła 7% do 13,95 mln EUR. Ilościowo o 13,3% zmniejszył się także eksport do Holandii (do 3,27 tys. ton) w ujęciu wartościowym odnotowano natomiast 22% zwyżkę do 12,01 mln EUR. W ubiegłym roku odnotowano także ożywienie eksportu do Rosji - decydującego światowego importera masła. Sprzedano tam 1,83 tys. ton tego towaru (+43,9%) za 8,85 mln EUR, co stanowiło podwojenie wartości z 2012 roku. Warto zwrócić uwagę, że rynek rosyjski jeszcze w 2006 r. był dla Polski głównym kierunkiem wywozu masła.


Średnia wartość jednostkowa wywozu masła z Polski w 2013 roku wyniosła 3 769 EUR/t i była o 28% wyższa niż rok wcześniej. Na niektóre główne rynki sprzedawano masło nieco taniej (np. do Niemiec po 3 570 EUR/t) natomiast np. do Czech sprzedawano je drożej, średnio po 3 775 EUR/t. Stosunkowo najdrożej sprzedawano masło do Rosji; średnia wartość jednostkowa eksportu wyniosła 4 839 EUR/t.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij