Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzrosły zapasy jabłek w UE
Zgodnie z najnowszymi danymi WAPA (Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek), zapasy jabłek w krajach Unii Europejskiej w dniu pierwszego marca 2014 roku wyniosły 2,61 mln t i były o 23 % wyższe w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem. Największy wzrost spośród znaczących producentów zanotowano we Włoszech (21,4 % r/r) oraz Francji (+85 %) natomiast największy spadek w Niemczech (-14,8 % r/r). - informują eksperci BGŻ.

W Polsce zapasy jabłek ukształtowały się na poziomie 680 tys. t, co było wielkością o 12,2 % wyższą niż rok wcześniej. Spadek zapasów w odniesieniu do pierwszego dnia lutego wyniósł 58,5 tys. ton czyli był mniejszy o blisko 21 % niż rok wcześniej. Świadczy to o utrzymującym się wciąż niskim popycie na krajowe jabłka, który ma istotny wpływ na kształtowanie się cen tych owoców na rynku. Ceny jabłek w krajowym skupie, po spadkach mających miejsce na początku marca br. utrzymują się na relatywnie stabilnym poziomie. Brak wyraźnych wzrostów spowodował, że cena na początku kwietnia br. po raz pierwszy od początku roku była niższa w relacji do roku poprzedniego.


Zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena jabłek netto w skupie do konsumpcji bezpośredniej w minionym tygodniu (1.04) ukształtowała się na poziomie 1,30 zł/kg wobec 1,32 zł/kg rok wcześniej. Co prawda był to poziom zaledwie o 1,5 % niższy, niemniej w pewnym stopniu świadczy o odwróceniu się dość korzystnej tendencji notowanej w trzech pierwszych kwartałach sezonu 2013/2014.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl).Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij