Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE: Copa Cogeca obawia się destabilizacji rynku cukru
Copa Cogeca, europejski związek rolników wezwał kraje unijne do odrzucenia planów Komisji Europejskiej dotyczących poprawy zaopatrzenia unijnego rynku w cukier. Komisja Europejska zamierza wprowadzić w sezonie 2013/14 (październik/wrzesień) dwa mechanizmy: system przetargów importowych i wprowadzenie pozakwotowej produkcji na rynek wspólnotowy. Podobne mechanizmy funkcjonowały w poprzednich latach - informuje FAPA/FAMMU na podstawie copa-cogeca.be, KE.

Zdaniem związkowców, takie działanie obecnie mogłoby być jednak niekorzystne dla unijnych producentów cukru i mogłoby zdestabilizować rynek. Związkowcy podkreślają, że ceny cukru są obecnie bardzo niskie - na giełdach cukier jest notowany poniżej kosztów produkcji w kluczowych rejonach produkcyjnych, a jego cena jest obecnie najniższa od ponad trzech lat. Dlatego też ułatwianie importu taniego cukru nie jest dobrym rozwiązaniem.


W UE w 2013 roku ceny cukru konsumpcyjnego zmniejszyły się o 13% lub prawie 100 euro za tonę, a cukru przemysłowego spadły o 8% lub 29 €/t. Szczegóły dotyczące propozycji KE nie są znane (wolumen, wysokość opłat, ilość przetargów i ich częstotliwość). Nieoficjalnie mówi się, że przetargi importowe miałyby dotyczyć tylko cukru surowego i ruszyć w marcu lub kwietniu. Dyskusja na ten temat ma odbyć na komitecie zarządzającym pod koniec lutego. 


(Źródło: FAPA/FAMMU na podstawie copa-cogeca.be, KE).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij