Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zwyżki cen OMP w Unii w grudniu 2013 r.
. Dnia 15 grudnia 2013 roku średnia ważona cena OMP w Unii Europejskiej osiągnęła poziom 3,26 euro za kilogram i była o 5,5 proc. wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 23,18 proc. wyższym niż w tym samym okresie 2012 r.) - informuje FAMMU/FAPA.

W analizowanym okresie nieco dynamiczniej niż średnio w UE rosły ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły pułap 3,2 EUR/kg, czyli o ok. 23,1% wyższy niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano wzrost o 5,61%) i były o 1,84% niższe od średniej dla całej UE. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast zwyżkę rzędu 25,8% z 10,65 PLN/kg do 13,4 PLN/kg. Nieco wyższe ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakimi są Niemcy. W połowie dwunastego miesiąca 2013 r. utrzymywały się one na poziomie 3,28 EUR/kg.


W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano jeszcze wyższą cenę OMP: 3,30 EUR/kg, co było niespełna 5% zwyżką w skali miesięcznej. Obserwowane wzrosty cen OMP w UE są związane z niższą niż przed rokiem produkcją i wzmożonym popytem eksportowy na unijne OMP (zwłaszcza z Chin i Algierii).


Ponadto zwyżkową tendencję dodatkowo napędza fakt rozpoczęcia okresu zimowego w UE. Dnia 15 grudnia 2013 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio na poziomie o 92,17% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap o 6,34% niższy niż ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, w związku z notowanymi w ostatnich tygodniach zwyżkami, ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie wyższym niż średnia UE o 1,71% (wynosząc w połowie grudnia w przeliczeniu 3,32 EUR/kg).


Na rynkach UE w ostatnich tygodniach stabilniej zachowywały się ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). Zarówno w Polsce, Holandii, Niemczech, jak i średnio w całej UE w dniu 15.12.2013 r. ceny PMP były o 1-2% wyższe niż przed miesiącem. W połowie grudnia ubiegłego roku średnio ceny PMP w UE osiągnęły poziom 3,74 EUR/kg. Stawki te były o 26,18% wyższe od cen z analogicznego okresu 2012 r. i o 1,08% wyższe niż przed miesiącem. W Niemczech notowania PMP osiągnęły poziom 3,76 EUR/kg (o 1,62% wyższy niż przed miesiącem), a w Holandii 3,79 EUR/kg (+1,34% w skali miesięcznej). W Polsce dnia 15 grudnia 2013 roku ceny PMP utrzymywały się ona na poziomie 3,70 EUR/kg (+1,2% w skali miesięcznej).


Mniej dynamiczne zwyżki cen proszku pełnotłustego związane są z dobrą dostępnością tego towaru i ograniczonym popytem eksportowym, który wcześniej napędzał rosnący trend cen PMP.


Pomimo wysokich cen OMP jakie utrzymują się w UE w bieżącym roku, po pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 r. przetwórnie znacznie zmniejszyły produkcję. Z najnowszych danych KE wynika, że w okresie tym we Wspólnocie wyprodukowano o 7,9% mniej tego proszku niż w analogicznym okresie 2012 r. Warto również przypomnieć, że ceny unijnego odtłuszczonego mleka w proszku są obecnie niższe od cen proszku eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe, przez co unijne OMP staje się coraz bardziej konkurencyjne. Niemniej jednak w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2013 r. poza granice Wspólnoty wyeksportowano o 27,5% mniej tego proszku niż przed rokiem.


(Źródło: FAMMU/FAPA). 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij