Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny skupu mleka w Polsce pozostaną na rekordowym poziomie
Ostatnie miesiące 2013 r. przyniosły przyspieszenie tempa wzrostu cen skupu mleka w Polsce. Według najnowszych danych GUS w listopadzie br. mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 150,03 zł/hl, tj. więcej o prawie 5% wobec października br. i o 23% wobec analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Co więcej, cena przekroczyła o prawie 36% średnią cenę notowaną w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat. Jest to zatem nowy rekord osiągnięty w Polsce.


Ciekawie wyglądają zmiany na poziomie regionalnym. W ubiegłym miesiącu najmniejsze podwyżki (o niespełna 2% w relacji miesięcznej do 149,86 zł/hl) odnotowano w województwie charakteryzującym się dotychczas najwyższymi cenami - podlaskim. Tym samym rejon ten z pierwszego miejsca spadł na miejsce 9, a uzyskana przez rolników cena jest nawet niższa od średniej krajowej.


Najwięcej za mleko płacono natomiast w województwie lubuskim - 158,28 zł/hl, + 6% w relacji miesięcznej. Z kolei największe wzrosty odnotowano w mazowieckim - o prawie 9% do 154,42 zł/hl - oraz zachodniopomorskim - o 7% do 157,68 zł/hl. W porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem najbardziej sytuacja zmieniła się w województwie świętokrzyskim, gdzie ceny podniesiono średnio o 32% do 150,19 zł/hl.


Oczekujemy, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2014 r. ta dynamika prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są spadki cen. Niemniej oceniamy, że przez cały rok pozostaną one na rekordowo wysokim poziomie. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji będą się stabilizowały (a w przypadku pasz możliwe są nawet nieznaczne obniżki), opłacalność produkcji mleka będzie nadal bardzo wysoka.


(Źródło: Bank BGŻ/ www.portalspożywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij